ДЕТСКА ГРАДИНА „ТЕМЕНУГА”- С ГРУПИ ДЕЦА СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ И/ИЛИ С ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
УТВЪРДИЛ:
ДИРЕКТОР
/А.НИНОВА/
П Р А В И Л Н И К
З А В Ъ Т Р Е Ш Н И Я Т Р У Д О В Р Е Д
Г л а в а п ъ р в а
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Настоящият Правилник за вътрешния трудов ред (ПВТР) в ДГ „Теменуга“ се издава от Директора на ДГ в качеството му на орган на управление и контрол на детската градина, на основание чл. 181 от Кодекса на труда.
С ПВТР в ДГ „Теменуга“ се конкретизират правата и задълженията на всички учители, служители и работници, страна по индивидуално трудово правоотношение с работодателя,наречени по-долу работниците.
(2) ПВТР в ДГ „Теменуга“ предоставя уредба на въпросите, свързани с организацията на трудовия процес и осигуряването на безопасна и здравословна работна среда, стимулираща повишаването на ефективността на труда.
Чл. 2. При изготвянето на този правилник бяха взети предвид императивните правни норми, съдържащи се в Кодекса на труда, подзаконовите нормативни актове, уреждащи неговото приложение и цялото действащо българско законодателство, както и постигнатото с колективнитетрудовидоговори съгласие.
Чл. 3 (1) Основното предназначение на правилника е да осигури сигурност и яснота между работодателя и работниците и служителите по отношение на условията на труд, като гарантира и защитава техните взаимни права и интереси.
(2) В този правилник са формулирани общите изисквания към членовете на трудовия колектив, като същите се задължават да изпълняват изискванията за трудова дисциплина. Конкретните изисквания са определени в длъжностните характеристики.
(3) Този правилник се отнася и за всички външни лица, намиращи се на територията на ДГ.
(4) Синдикалните организации в ДГ участват в подготовката на правилника, за което директора отправя писмена покана.
Чл.4.Правилникътза вътрешния трудов ред урежда:
1.възникването, изменението и прекратяването на трудовите правоотношения;
- регламентация на разпределянето на работното време, почивките и отпуските;
- задълженията на работодателя;
- задълженията на учителите, служителите и работниците;
- трудовата дисциплина, дисциплинарните нарушения и наказания и реализирането на ограничената имуществена отговорност;
- 6. трудовото възнаграждение;
- здравословните и безопасни условия на труд;
- провеждането на синдикална и обществена дейност;
- хранене, отдих и туризъм;
- 10. охрана и контролно-пропускателния режим в ДГ „Теменуга“;
Чл.5. ДГ “Теменуга” – с групи деца със специални образователни потребности и/или хронични заболявания е общинска детска градина с адрес: гр. Плевен, ул.”Столетов” № 2.
Чл.6. (1) ДГ приема деца от 3 до 7 годишна възраст от Плевен и региона.
(2) ДГ осигурява условия за приобщаващо образование.
Г л а в а в т о р а
ВЪЗНИКВАНЕ, ИЗМЕНЕНИЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Раздел І
ТРУДОВ ДОГОВОР
Чл. 7. Работодателят си запазва правото да сключва трудови договори със срок за изпитване в своя полза и за период, не по-дълъг от 6 месеца.
Чл. 8. (1) Основание за възникване на трудово правоотношение е трудовият договор, сключен в писмена форма между работника и работодателя.
(2) Към заявлението си, отправено към работодателя, желаещият да встъпи в трудово правоотношение прилага:
– лична карта или друг документ за самоличност за справка, който се връща веднага;
– трудова автобиография;
– документ за придобито образование, специалност, квалификация, правоспособност, изискващи се за заемането на обявената вакантна длъжност, за която лицето кандидатства;
– документ, удостоверяващ придобития стаж по специалността;
– документ за медицински преглед при първоначално постъпване на работа и след преустановяване на трудовата дейност по трудово правоотношение за срок до 30 дни;
– здравна книжка – при постъпване;
– удостоверение, че лицето не се води на диспансерен отчет за психично заболяване;
– свидетелство за съдимост, ако са изтекли повече от 3 месеца от прекратяване на последния трудов договор;
– мотивационно писмо.
Чл. 9. При необходимост работодателят може да изисква и предоставянето на допълнителна информация, извън посочената в предходния текст, свързана с придобития от кандидатстващия за конкретната длъжност професионален опит и квалификация.
Чл.10. (1) Трудовият договор се сключва в писмена форма и се подписва от двете страни в три еднообразни екземпляра, по един за класьора по трудови правоотношения, служебното досие на лицето и за счетоводството на ДГ. Към него се изготвя уведомление по чл. 62, ал.3 от КТ, заверено в ТП на НАП и длъжностна характеристика.
(2) В тридневен срок от сключването на всеки отделен трудов договор, работодателят изпраща уведомление за възникналото трудово правоотношение до Националния осигурителен институт.
Чл. 11. (1) Екземпляр от тристранно подписания трудов договор и копие от уведомлението по ал. 2, заверено от съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт, се връчват на работника срещу подпис при постъпването му на работа.
Чл. 12. (1) Работникът е длъжен да постъпи на работа в едноседмичен срок от получаването на документите, описани в предходния текст, освен ако страните не са уговорили друго.
(2) В случай, че работникът не постъпи на работа в посочения срок, трудовото правоотношение се счита за невъзникнало, освен ако това се дължи на независещи от него причини, доведени до знанието на работодателя с писмено уведомление, направено до изтичането на срока по чл. 12, ал. 1 от този Правилник.
Чл. 13. Изпълнението на задълженията по трудов договор започва с постъпването на работника на работа, което се удостоверява в писмен вид, с акт за постъпване, който се прилага към неговото трудово досие.
Чл.14. (1) При сключване на трудовия договор директорът, ЗАС-касиерът и медицинските специалисти запознават учителя, служителя или работника с трудовите задължения, произтичащи от заеманата длъжност или изпълняваната работа.
(2) В деня на постъпване на учителя, служителя или работника на работа, ЗАС-касиерът му връчва за подпис трудовия договор, длъжностната характеристика и Етичен кодекс на учителите, служителите и работниците в ДГ, Етичен кодекс на работещите с деца като оформя документацията по проведения инструктаж с новопостъпилия служител (книга за инструктаж, протокол от инструктажа и служебна бележка).
(3) ЗАС – касиерът до 24 часа от сключване на трудовия договор с новопостъпилия служител оформя служебното му досие с документите по назначаването и извлечение от трудова книжка/-и.
Чл.15. Трудово правоотношение между страните се създава от момента на сключването на трудовия договор и те са длъжни да изпълняват задълженията си по него.
Чл.16. Началото на изпълнението и времетраенето на труд. договор се уреждат съобразно КТ.
Чл.17. Съдържанието на трудовия договор се определя от:
- индивидуалния трудов договор;
- колективния трудов договор.
Чл.18. С трудовия договор се определят мястото и характерът на изпълняваната работа и трудово възнаграждение.
Чл.19. Съдържанието на трудовия договор включва условията, които определят правата и задълженията на работника или служителя и тези на директора.
Чл.20. Условията на трудовия договор са законови – тези, които са отразени в КТ и други нормативни документи, и необходими – място и характер на работата, предмет на дейност, обем на работа, условия на труд и трудови възнаграждения.
Чл.21. Предметът и обхватът на дейността се определят със съответната длъжностна характеристика.
Чл.22. (1) Трудови договори в ДГ се сключват при условията и реда на КТ.
(2) Допуска се сключване и на трудови правоотношения по граждански договор.
Чл. 23. (1) Валидно възникналото трудово правоотношение може да бъде изменено с писмено съгласие на страните по него, съставляващо неразделна част от трудовия договор.
(2) Писменото съгласие по ал. 1, оформено като допълнително писмено споразумение, се изготвя, съгласува, сключва и съхранява по реда, установен за трудовите договори в ДГ.
(3) Работодателят и работникът не могат да променят едностранно клаузите на сключения трудов договор, освен в хипотезите, установени с нормативен акт.
(4) В случай на престой или при производствена необходимост, работодателят може едностранно да възложи на работника временно да извършва друга работа, за срок до 45 календарни дни, в рамките на една календарна година, съответно за времето, докато продължавапрестоя.
Чл. 24. В тридневен срок от изменението на трудовия договор, работодателят изпраща уведомление за това обстоятелство до съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт.
Раздел ІІ
ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДБОР НА КАДРИТЕ
Чл.25. (1) Назначаването на педагогическите кадри се извършва при спазване на КТ, ЗПУО и Наредба № 15 от 2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
(2) За заемане на длъжността “учител” се изисква диплома за завършена степен “бакалавър”, “магистър” или “специалист”.
Чл.26. В ДГ не се назначават лица, които:
- са осъдени на лишаване от свобода с влязла в сила присъда за умишлени престъпления;
- са лишени от право да упражняват професията си;
- страдат от заболявания и отклонения, които застрашават живота или здравето на децата, определени с наредба на МОН, съгласувана с МЗ.
Чл.27. Подборът на кадри се извършва чрез избор след проведено интервю със събеседване на кандидатите с комисия, назначена със заповед на директора, уреден във вътрешни правила.
Чл.28. Директорът на ДГ обявява свободните работни места в Бюро по труда и Община Плевен, а за учителите и в РУО на МОН.
Чл.29. Обявата на директора съдържа:
- точно наименование и адрес на ДГ;
- свободната длъжност;
- изискванията за заемане на длъжността съобразно придобитото образование, професионална квалификация и правоспособност, определени в Наредба № 15 от 2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти (за педагогическите специалисти).
- началния и крайния срок за подаване на документите;
- денят и часът на провеждане на интервюто.
Раздел ІІІ
ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Чл.30. Предмет на изпълнение на трудовия договор може да бъде всяка договорна клауза с писмено съгласие между страните.
Чл.31. Директорът на ДГ може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя.
Чл.32. При изменение на трудовото правоотношение се спазват разпоредбите на чл. 118 и чл. 119 от КТ.
Чл.33. При извършване на допълнителен труд по трудов договор се спазват разпоредбите на раздел ІХ от КТ.
Чл.34. Директорът на ДГ може да бъде командирован от Кмета на Община Плевен.
Чл.35. При командироване на работниците и служителите се спазват разпоредбите на КТ и Наредба за командировките в страната.
Раздел ІV
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Чл.36. С прекратяване на трудовия договор престава да съществува трудовото правоотношение.
Чл. 37. (1) Прекратяването на трудовия договор се извършва при наличието на предпоставките и при спазването на процедурата, предвидена в Кодекса на труда.
(2) Работникът може едностранно да прекрати трудовото си правоотношение с предварително писмено предизвестие, отправено до работодателя в 2-месечен срок, предхождащ момента на прекратяване.
(3) Трудовият договор, сключен със срок за изпитване, може да бъде прекратен без предизвестие отстраната, в чиято полза е уговорен.
Чл.38.(1) Прекратяването на трудовия договор става с писмена заповед на директора, в която точно е отразено основанието на съответния член от КТ, въз основа на който става прекратяването.
(2) Издадената заповед се връчва лично на работника или служителя. Основанието за прекратяване на трудовия договор и датата се вписват в трудовата книжка на работника или служителя.
(3) При прекратяване на трудовото правоотношение ЗАС-касиерът предава незабавно трудовата книжка на работника или служителя, срещу подпис в съответния дневник, и екземпляр от заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение.
Чл.39. Парични обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение с работник или служител се изплащат при спазване на законовите разпоредби на КТ.
Чл.40. При прекратяване на трудовото правоотношение с работник или служител на основание чл. 328, ал.1,т.2,3,5,11 и чл. 330, ал.2, т.6 от КТ задължително се спазват разпоредбите на чл.333 от КТ и Наредба № 5/ 1987 г. за болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила съгласно чл.333, ал.1 от КТ, издадена от МНЗ.
Г л а в а т р е т а
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ВЪТРЕШНИЯ РЕД
Чл.41. ДГ работи целогодишно на 5-дневна работна седмица, всеки работен ден от 06.00ч. до 18.00 ч. без почивните дни и официалните празници.
Чл.42. Учителите нанасят информацията на образователното съдържание по темите за деня в края на работната си смяна.
Чл.43. Помощник-възпитателите работят по утвърден от директора график.
Чл.44. Промяна в графиците и смените на педагогическия и непедагогически персонал е допустимо след подадена до директора писмена молба и подпис на поемащия смяната.
Чл.45. При отсъствие на учител се изготвя график за работа на учител/учители от ДГ :
- заместване от педагогически специалисти с професионална квалификация „детски учител”.
- При невъзможност за осигуряване на условия по т. 1 се осигурява заместване от директора.
- При невъзможност за осигуряване на условия по т. 1 и 2 се осигурява външен заместник.
Чл.46. (1) ВОР в групите се планира от педагогическите специалисти.
(2) Седмичното планиране на образователното съдържание в дневника на групата се изготвя в края на предходната седмица за следващата от учителите на групата, съобразно утвърденото годишно тематично разпределение за учебната година.
Чл.47. (1) Учителите ежедневно нанасят в електронния дневник на групите до 9.00 ч. индивидуалните присъствени дни на децата, броя им в книгите за заповеди за храна и заявените в кухня-майка за храна.
(2) В последния работен ден от месеца учителите изчисляват присъствените дни на децата и тези заявени в кухна-майка, сравняват данните с тези от книгите за заповеди за храна, изчисляват СМП за групата.
(3) Учителите осигуряват обхват на децата в ЗПО като изискват от родителите достоверна информация за причините за отсъствие на всяко дете.
Чл.48. Преждевременното напускане на работното място от учителя, служителя или работника е възможно само след предварително писмено заявено желание до директора и разрешение, парафирано от него.
Чл.49. Дейността на всички учители, служители и работници е насочена към разумно разходване на материални средства и допустими икономии, не нарушаващи дейността на ДГ.
Чл.50. Безвъзмездно придобитите активи в ДГ се завеждат по установения ред в книгата за дарения (чл.27 от Закон за счетоводство).
Чл.51. (1) В ДГ са изградени пет екипни звена за ефективно функциониране и разширяване на самоуправлението:
- административно – медицинско: директор, гл.счетоводител, ЗАС-касиер, мед. специалисти;
- педагогическо: участниците в ПС- директор, педагогически специалисти;
- финансово- стопанско: гл.счетоводител, ЗАС-касиер;
- обслужващо: ЗАС- касиер, , помощник-възпитатели, помощник-учители, огняри;
- отдел “Здравно-хигиенни дейности” – медицински специалисти и рехабилитатор.
Г л а в а ч е т в ъ р т а
РАБОТНО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИ И ОТПУСКИ
Раздел І
РАБОТНО ВРЕМЕ
Чл.52. Директорът работи на 8-часов работен ден по график, утвърден от Кмета на Община Плевен.
- понеделник, вторник, сряда, петък- 07.30- 16.00 часа; регламентирана почивка 12.00- 12.30 часа;
- четвъртък- 09.30- 18.00 часа; регламентирана почивка 14.00- 14.30 часа.
- краткотрайна полупасивна почивка в работно време: сутрин 10,00-10,10 часа и следобедна – 15,30-15,40 часа.
Чл.53. (1)Работното време на учителите е 8 часа при 6-часова заетост с деца за изпълнение на задължителната норма преподавателска работа:
- І смяна: 07.00 – 13.30 ч., почивка 11.00 – 11.30 ч.;
- ІІ смяна: 12.00 – 18.00 ч.;
- За по-ефективно функциониране на детското заведение и нормално протичане на учебно-възпитателния процес при отсъствие на педагогически специалист, същият се замества от колега с работно време: 9.00-17.30ч. с почивка от 11.00-11.30ч.. Децата от 7.00 до 9.00 часа се приемат от директор и помощник на учителя.
- краткотрайна пасивна почивка в работно време: първа смяна 08,50-08,55 часа , втора смяна 14,55-15,00 часа.
По време на регламентираната си почивка учителите в групите са в близост до работното си място като отговарят за живота и здравето на децата.
(2) В рамките на установеното работно време (до 8 часа) педагогическите специалисти вземат участие в педагогическия съвет, съвещания, методически и квалификационни сбирки, консултации с родителите и други, възложени за изпълнение от директора задачи и произтичащи от заеманата длъжност.
(3) След изброените в ал.2 задачи, педагогическите специалисти могат да бъдат извън ДГ за подготовка и самоподготовка на възпитателно-образователната работа.
(4) Начинът на отчитане на работното време по време на учебния процес става чрез отразяване на учебните единици в дневник на групата.
(5) Работното време на педагогическите специалисти при незаетост с деца е от 8,00 – 16,30 часа; почивка от 12,00-12,30 часа; краткотрайна полупасивна почивка в работно време- 10,00-10,10 часа и от 14,00-14,05 часа.
Чл.54. (1) Работно време на педагогическите специалисти :
- логопед- при пълен норматив – 08.00-12.00 ч.-13.30ч. 21 учебни часа седмично по график; Почивка от 12.30ч -13.30ч.; краткотрайна полупасивна почивка в работно време -10.00-10.10часа .
- ресурсен учител – 08.00-13.30 ч.-25 астрономически часа седмично; Почивка от 12.30ч.-13.00ч; краткотрайна полупасивна почивка в работно време-10.00-10.10 часа.
- учител по музика – при пълен норматив – 08.00-13.30 ч. 24 учебни часа седмично заетост по изготвен график; Почивка от 12.00ч.-12.30ч; краткотрайна полупасивна почивка в работно време-10.00-10.10 часа.
- психолог- 08.00- 14.30 ч.- 30 астрономически часа седмично; Почивка от 13.00ч.-13.30ч присъствено; краткотрайна полупасивна почивка в работно време-10.00-10.10 часа.
Чл.55. Работното време на главния счетоводител е 20 часа седмична заетост; 09.00-13.00 часа присъствено; краткотрайна полупасивна почивка в работно време -11,00-11,05 часа
Чл.56. Работното време на ЗАС-касиера е всеки работен ден от 07.30 до 16.00 ч, почивка 12.00- 12.30 ч.; краткотрайна полупасивна почивка в работно време -10,00-10,10 часа, 14,00-14,05 часа.
Чл.57. Работното време на работници и служители, незаети с деца, инцидентно, в интерес на работата, може да се променя със заповед на директора.
(2) Периода за компенсиране на удълженото работно време не надвишава 4 месеца съгласно НРВПО.
Чл.58. Работното време на помощник-възпитателите е:
ОТ 08.00-16.30 ч.; почивка 13.00-13.30 ч.;
краткотрайна полупасивна почивка в работно време -09,30-09,40 часа,
14,40-14,45 часа.
ОТ 07.00-15.30 ч.; почивка 11.30-12.0 0 ч.;
краткотрайна полупасивна почивка в работно време -09,30-09,40 часа,
14,25-14,30 часа.
ОТ 09.30-18.00 ч.; почивка 13.30-14.00 ч.;
краткотрайна полупасивна почивка в работно време -11,30-11,40 часа,
16,00-16,35 часа
Помощник – възпитател коридори по смени с редуване на І- ва и ІІ- ра смяна:
6,00-14,30 часа и 9,30-18,00 часа;
почивка І- ва смяна -10,30-11,00 часа,
краткотрайна полупасивна почивка в работно време –
09,30-09,40; 14,40-14,45 часа
Почивка ІІ- ра смяна от 14,30-15,00 часа.
краткотрайна полупасивна почивка в работно време – 12.30-12.40 часа и
от 18.00-18.05 ч.
Помощник на учителя: 9.30-18.00ч. и с работно време от 7.00-15.30 часа когато е в група с работно време на педагогическия персонал от 9.00 до 17.30 часа
почивка 13.00-13.30 ч.
полупасивна – 10,00-10,10 часа, 14,40-14,45 часа.
Работното време на готвач:
6.00 ч.-14.30 ч.
Почивка – 10.00 -10.30 ч.
краткотрайна полупасивна почивка в работно време –
09,00-09,10
12,30-12,35 часа
Чл.59. (1) Работното време на огнярите се определя при целодневен режим:
І смяна – 4 часа 06.00- 10.00 ч; 8 часа от 6,00-14,30 часа; почивка – 10.00- 10.30 ч;
ІІ смяна – 4 часа 13.00 – 17.00 ч; 8 часа от 9,30 -18,00 почивка 13.30- 14.00 ч.
Краткотрайна полупасивна почивка- 08,30-08,40 часа;14,30-14,40 часа;16,00-16,10 ч.
(2) През отоплителния сезон е удължено с цел поддържане на необходимата температура в помещенията на ДГ.
Чл.60. Работно време на медицинските специалисти е:
І смяна – 07.00- 15.30 ч.; почивка – 10.30- 11.00 ч.;
І І смяна – 9.30- 18.00 ч.; почивка – 14.00- 14.30 ч.;
Работното време на рехабилитатора е от 07.00-15.30 ч.; почивка 12.00-12.30 ч.; краткотрайна пасивна почивка в работно време 10-10,10 часа и 14,30 – 14,35 часа.
Раздел ІІ
ПОЧИВКИ
Чл.61.(1) Почивките в работния ден се ползват при спазване изискванията на раздел ІІІ от КТ и НРВПО.
(2). Почивките не се включват в работното време.
Чл.62. Продължителността на междудневната непрекъсната почивка е не по- малко от 12 ч.
Чл.63 Седмичната непрекъсната почивка в ДГ е в събота и неделя- не по- малко от 48 часа.
Чл.64 Празничните дни през учебната година се ползват съгласно чл. 154 от КТ.
Раздел ІІІ
ОТПУСКИ
Чл.65. До 31.01. ежегодно директорът уведомява писмено учителите, работниците и служителите за размера на платения годишен отпуск, който имат право да ползват през календарната година, включително отложения или неизползван от предходна календарна година.
Чл. 66. (1) Учителите, служителите и работниците в ДГ ползват платен годишен отпуск съгласно разпоредбите на чл.173 от КТ.
(2) Писмено заявление за ползване на платен отпуск се подава до директора най-малко 5 календарни дни от началото му.
(3) Размерът на платения отпуск се определя както следва:
- за пед. специалисти – по чл.155 ал.3 от КТ и КТД в размер на 56 работни дни;
- за обслужващия персонал – по чл.155 ал.2 от КТ и КТД в размер на 20 работни дни.
(4) Служителите ползват допълнителен платен годишен отпуск съгласно КТД- 8 раб.дни за педагогическия и 13 раб.дни за непедагогическия персонал; за две живи деца -3 раб.дни
(5)За непедагогически специалисти с намалена работоспосоност 50% и над 50% по т. 3 от КТД за с-мата на НП на територията на Община Плевен – 39 раб.дни
(6)За две живи деца до 18 год.възраст – 3 работни дни
(7) Платения отпуск се ползва:
- по време на Утвърдените от министъра на образованието ваканции на децата и учениците; в друго време по изключение;
- при сформиране на сборни групи поради намаляване броя на децата, ако това не противоречи на изискванията на РИОКОЗ.
(8) Платения отпуск се ползва от всички учители, служители и работници по изготвен от директора график, след представяне на писмено заявено желание за конкретния период на ползване.
(9) Графика трябва да гарантира нормалното осъществяване на дейностите в ДГ.
(10)Директорът не утвърждава график, който възпрепятства нормалното осъществяване на дейностите в ДГ;
Чл.67. Синдикалните ръководства ползват платен служебен отпуск по чл.159 и чл.161, ал.1 от КТ за участие в мероприятия, свързани със синдикална дейност, като представят служебна бележка или писмо за участието си.
Чл.68. Учителите, служителите и работниците имат право да ползват неплатен отпуск по чл.160 от КТ след писмено заявление до директора най-малко 5 календарни дни от началото му.
Г л а в а п е т а
ОСНОВНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТРАНИТЕ ПО ТРУДОВОТО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Раздел І
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДИРЕКТОРА
Чл.69. ДГ се управлява от директор и специализиран орган на управление -педагогическия съвет.
Чл.70. Разпорежданията на директора и решенията на педагогическия съвет са задължителни за всички работници и служители.
Чл.71. Директорът ръководи цялостната дейност на ДГ и я представлява пред обществеността. Той изпълнява задълженията си по длъжностна характеристика, утвърдена от Кмета на Община Плевен.
Чл.72. Директорът предоставя на педагогическия и непедагогическия персонал необходимите условия за изпълнение на работата по трудово правоотношение, за което са се уговорили, като осигурява:
- работата, която е определена при възникване на трудовото правоотношение;
- работно място и условия в съответствие с характера на работата;
- здравословни и безопасни условия на труд;
- писмени работни инструкции, вътрешни правила и процедури;
- указания за реда и начина на изпълнение на трудовите задължения и упражняване на трудовите права, включително запознаване с правилата за вътрешния трудов ред и с правилата за здравословни и безопасни условия на труд.
Чл.73. Директорът пази достойнството на работника или служителя по време на изпълнение на работата по трудово правоотношение.
Чл.74. Директорът изплаща в установените срокове на работещите по трудов договор уговореното възнаграждение за извършената работа и ги осигурява за всички осигурителни социални рискове.
Чл.75. Директорът създава условия за повишаване на професионалната квалификация в организирани форми на обучение и чрез самостоятелна подготовка.
Чл.76. (1) Директорът като орган на управление и контрол на детската градина изпълнява своите функции, като:
- планира, организира, контролира и отговаря за дейностите, свързани с обучение, възпитание и социализация на децата в детската градина;
- отговаря за спазването и прилагането на държавните образователни стандарти;
- утвърждава списък-образец на детската градина след съгласуване с началника на регионалното управление на образованието;
- организира и ръководи процеса на самооценяване на училището чрез изготвяне на вътрешна оценка на качествотона предоставяното образование с оглед внасянето на подобрения в работата на детската градина;
- осъществява приемането на децата за предучилищно образование в съответствие с наредбата на общинския съвет или с акта на съответния финансиращ орган и определя вида на организацията на всяка група в детската градина или за отделно дете в случаите на почасова и самостоятелна организация;
- организира и контролира дейности, свързани със задържането на подлежащите на задължително обучение деца от детската градина и с организирането и изпълнението на приема;
- подписва документите за преместване на децата, за завършено задължително предучилищно образование;
- съхранява печата на детската градина ;
- изготвя длъжностно разписание на персонала и утвърждава поименно разписание на длъжностите;
- сключва, изменя и прекратява трудови договори с педагогическите специалисти и с непедагогическия персонал в детската градина в съответствие с Кодекса на труда; обявява свободните работни места в бюрото по труда и в регионалното управление на образованието в тридневен срок от овакантяването им;
- организира ефективното управление на персонала, като създава условия за повишаването на професионалната му квалификация и за кариерно развитие на педагогическите специалисти;
- организира атестирането на педагогическите специалисти и при необходимост организира изработването на план за методическа и организационна подкрепа;
- отговаря за законосъобразно, целесъобразно, икономично и прозрачно разпореждане с бюджетните средства, за което представя тримесечни отчети пред общото събрание на работниците и служителите и обществения съвет;
- контролира и отговаря за правилното попълване и съхраняване на документите;
- съдейства на компетентните контролни органи при извършване на проверки и организира и контролира изпълнението на препоръките и предписанията им;
16.поощрява и награждава деца, учители и други педагогически специалисти и непедагогическия персонал за постиженията и изявите им;
- налага санкции на учители и други педагогически специалисти и непедагогическия персонал;
- отговаря за осигуряването на здравословна, безопасна и благоприятна среда за обучение, възпитание и труд;
- отговаря за опазването и обогатяването на материално-техническата база на детската градина, като създава подходяща организация с цел ефективно изпълнение на задълженията;
- осъществява взаимодействие с родители и представители на организации и общности;
- координира взаимодействието със социалните партньори и заинтересовани страни;
- представлява институцията пред администрации, органи, институции, организации и лица и сключва договори с юридически и физически лица по предмета на дейност в съответствие с предоставените му правомощия;
- съдейства на компетентните органи за установяване на нарушения по чл. 347 от Закона за предучилищното и училищното образование.
- осигурява условия за здравно- профилактична дейност;
- изготвя длъжностно разписание на персонала и работните заплати
(2) В изпълнение на своите правомощия директорът издава заповеди.
(3) Директорът на детската градина е председател на педагогическия съвет и осигурява изпълнение на решенията му.
(4) Административните актове на директора могат да се отменят от кмета на община Плевен.
Чл.77. Директорът може да делегира правомощия на учители, служители и работници, спечелили доверието му и показали компетентност в определената област, което се урежда двустранно със заповед на директора и допълнително споразумение към трудов договор.
Чл.78. Като председател на педагогическия съвет директорът осигурява изпълнение на решенията му.
Раздел ІІ
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА УЧИТЕЛИТЕ, СЛУЖИТЕЛИТЕ И РАБОТНИЦИТЕ
Чл.79. Всеки учител, служител и работник в ДГ работи по длъжностна характеристика, съхраняваща се в служебното му досие.
Чл.80. Педагогическите специалисти изпълняват основни задължения, съгласно Наредба № 15/ 2019 г. на МОН, свързани с:
- планиране, организация и провеждане на възпитателно- образователната работа с децата;
- формиране на знания, умения, отношения и ключови компетенции у децата;
- диагностика, насърчаване и оценяване постиженията на децата;
- съхраняване и водене на задължителната и допълнително въведена документация;
- опазване живота и здравето на децата;
- осъществяване на връзки и взаимодействия с родителите на децата.
- вписване/ пренасяне на достоверна информация в задължителната и допълнително въведена документация.
8.осигуряване заместване на отсъстващ учител- титуляр в групи за задължително предучилищно образование- трета и четвърта според условията на НП „Без свободен час”, Модул 2
Чл.81. Учителите организират престоя на децата съобразно възрастовите особености и индивидуални потребности, осигуряват време за игри и занимания, предпазващи децата от физическа, умствена и психическа умора в подкрепяща за децата със СОП и/или ХЗ среда; организират обстановката в групата така, че да създават достъпни зони за дейности (кътове), за самостоятелност в избора на играчки и материали, на игри и занимания.
Чл.82. (1) Помощник-възпитателите и помощник-учителите осигуряват необходимите санитарно- хигиенни условия за правилното развитие и възпитание на децата и съвместно с учителите отговарят за здравето им.
(2) Помощник–възпитателите и помощник-учителите работят по изготвен функционално-часови график.
Чл.83. (1) Медицинските специалисти работят по длъжностна характеристика, изготвена от Община Плевен и утвърдена от техния работодател Кмета, като осигуряват:
- медицинско обслужване на децата и задължения към 2-годишните деца в група, определени в Заповед на директора;
- здравно-образователна дейност с деца, родители и служители;
- контрол върху количеството и качеството на получената храна и действието на системата НАССР;
- прецизиран прием и сутрешен филтър на децата с преглед за обриви, паразити, температурни състояния, преглед на личната хигиена, като приемат здравите, а болните насочват към личния лекар; преглед на комплектите с дрехи на нощуващите деца;
- контрол върху текущото хигиенно състояние на обектите и спазване на вътрешните правила и процедури и работните писмени инструкции.
(2) Медицинските специалисти планират, анализират и отчитат изпълнението на дейностите, свързани със СХС на обектите в ДГ, с превенция на здравето и закаляването на децата.
(3) Медицинските специалисти спазват изискванията на РИОКОЗ.
Чл.84. Рехабилитаторът работи с деца с двигателни увреждания и проблеми в опорно- двигателния апарат като планира, анализира и отчита рехабилитационната дейност, провежда медицинска диагностика и участва в профилактичното УВО при спазване на вътрешните правила и процедури и работните писмени инструкции.
Чл.85. Главният счетоводител и ЗАС-касиерът организират финансово- стопанската дейност в ДГ като:
- водят документацията съгласно вътрешните правила и процедури, работните инструкции и Правилника за документооборота в ДГ “Теменуга”;
- полагат грижи за осигуряване на необходимите финансови и материални средства за обезпечаване на всички дейности в ДГ;
- отговарят за достоверността на изготвените документи, анализи и отчети.
Чл.86. Огнярите извършват обслужване на газовата инсталация като:
- спазват писмените инструкции;
- извършват целесъобразен разход на гориво;
- Осигуряват отопление на помещенията в сградата на ДГ;
- Осигуряват топла вода;
5.Спазват всички законови и вътрешни правила и процедури, свързани със здравословните и безопасни условия на труд;
- Вземат всички необходими мерки за предотвратяване на аварии и риск за безопасността живота и здравето на децата и персонала в ДГ.
Раздел ІІІ
ТРУДОВА ДИСЦИПЛИНА
Чл.87. За редовно неизпълнение на професионалните си задължения, нарушения на трудовата дисциплина, на вътрешно-нормативната уредба (правилници, наредби, вътрешни правила и процедури и работни инструкции) учителите, служителите и работниците носят дисциплинарна отговорност съгласно КТ.
Чл.88. Нарушение на трудовата дисциплина е и неизпълнение на задълженията, произтичащи от длъжностната характеристика, ЗПУО и чл. 187 от КТ.
Чл.89. (1) Всеки учител, служител и работник е длъжен да:
- спазва настоящия правилник, работи добросъвестно и ефективно като има предоставена възможност за проява на инициатива за постигане на добри резултати;
- спазва работното време и го използва само за изпълнение на възложената му работа;
- изпълнява своевременно и точно законосъобразните разпореждания на директора, решенията на Педагогическия съвет и Общото събрание;
- пази имуществото на детското заведение и носи отговорност за него (колективна или индивидуална според случая);
- спазва правилата за здравословни и безопасни условия на труд, да използва предоставените му средства и предмети по предназначение;
- пази фирмена тайна, чието огласяване може да понижи конкурентноспособността на ДГ – информация за организацията на педагогическата и оздравителна дейност и от вътрешно-нормативната уредба – правилници, вътрешни правила и процедури, работни инструкции и утвърждава авторитета на ДГ като;
6.1. педагогическите и медицински специалисти при участия в работни срещи и обсъждания, семинари, конференции и други форуми, изразяват собствена позиция, а не на ДГ, освен в случаите, в които са упълномощени от директора;
6.2. при желание за споделяне и публикуване на професионален опит, той да бъде само и единствено собствен;
6.3. в особени случаи за участие с доклад или публикация, в който се налага ползването на професионален опит на колега, предварително писмено да се вземе съгласието му, съгласувано и с директора;
6.4. педагогическият и непедагогическият персонал се въздържа от споделяне с външни лица на информация, свързана с организацията на специфичните процеси и дейности в ДГ;
- пази живота и здравето на децата по време на престоя им в ДГ, сигурността и безопасността им при осъществяване на различните видове дейност;
- установява добри взаимоотношения на уважение и сътрудничество с родители и персонал, съгласно Етичен кодекс на служителите в ДГ, като не допуска личните взаимоотношения да влияят на служебните;
- не допуска в работата си пряка и непряка дискриминация основана на пол, народност, етническа принадлежност и религия;
- не допуска огласяване на данни за служители, деца и родители, които не касаят пряко възпитателно-образователната работа в ДГ, както и създаването на напрежение сред служителите на лична основа;
- не използва базата на ДГ, както и родителите за лично облагодетелстване;
- не изнася от ДГ всякакъв вид техника, документация и материали, освен след уведомяване (разрешение) на прекия му по длъжностна характеристика ръководител;
- представя достоверна писмена информация на длъжностните лица в детската градина;
- спазва вътрешните правила, процедури и работни инструкции, утвърдени със заповед на директора, конкретизиращи задълженията и отговорностите при изпълнение на процесите и дейностите, с които е запознат лично срещу подпис и са на негово разположение в центровете за информация.
(2) На работещите с деца се забранява ползването на личния мобилен телефон по време на изпълнение на трудовите задължения с деца, по време на заседание на педагогически съвет, Общо събрание, съвещание, инструктаж, квалификационна дейност;
(3) Учителите запознават родителите с уредената в ДГ възможност за подаване на съобщения до 8.30 часа за посещението на децата на служебния телефон, които се приемат от мед.специалисти и се вписват в книгата за тази цел, предавайки ги на учителите първа смяна. Спешна информация за децата се подава лично на учителя или на друго длъжностно лице от ДГ.
(4) Педагогическият и непедагогическият персонал е длъжен да спазва трудовата и технологична дисциплина по повод организация или участие в заседание на ЕПЛР на децата със СОП и /или ХЗ, Методически обединения, Комисии, Работни групи.
Чл.90. Учителят, служителят и работникът, занимаващ се в рамките на работното време с несвойствени дейности за заеманата длъжност, носи отговорност и се санкционира съгласно клаузите в КТ.
Чл.91. Учителят, служителят или работникът има задължение за писмено уведомяване на работодателя или прекия си ръководител при:
- всички трудности по изпълнение на поставените му задачи, като се задължава да изпълнява дадените указания за справяне с трудностите;
- всички нарушения на КТ и подзаконовите нормативни актове по прилагането му, вътрешно-нормативната уредба в ДГ- правилници, вътрешни правила и процедури, заповеди на директора и инструкции, които са установили в процеса на изпълнение на трудовите си задължения;
- всички промени в адресната си регистрация и телефонен номер;
- инцидент с дете или родител по време на изпълнение на трудовите задължения.
Чл.92. Учителят, служителят или работникът има задължение за работа в екип при:
- проява на взаимна информираност и колегиалност, лоялност, взаимно уважение, сътрудничество и йерархична подчиненост.
- сътрудничество с колегите, в рамките на своята компетентност и функции, при изпълнение на техните служебни задължения ;
- запазване авторитета но колегите като се въздържа от неуместни изявления или действия относно техния професионализъм;
- не провокиране на конфликтни ситуации, а при възникването на такива, да съдейства за безболезненото им разрешаване;
5.спазване на вътрешните правила в групата, в която работи.
Чл.93. Учителят, служителят или работникът няма право да:
- разпространява под каквато и да е форма и пред когото и да е факти и сведения, които представляват служебна тайна, узнати от него при или по повод изпълнение на своите трудови задължения;
- разпространява под каквато и да е форма и пред когото и да е факти и сведения, които са свързани с дейността на работодателя и могат да уронят неговия авторитет;
- разпространява под каквато и да е форма и пред когото и да е факти и сведения от личен характер за работниците и служителите в ДГ;
- публикува статии, материали, книги и научни трудове, които съдържат факти и сведения за ДГ, определени като фирмена тайна;
- прави изявления пред трети лица, които да ангажират работодателя, без предварително разрешение от него;
- приема и разпространява информация, която не е в кръга на длъжностните му задължения и води до подвеждане или въвеждане в заблуждение на колегията.
Чл.94. Учителите, служителите и работниците спазват режим на достъп и напускане на ДГ от централен вход.
Г л а в а ш е с т а
ИМУЩЕСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ И ДРУГИ ВИДОВЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ
Чл.95. (1) Директорът, педагогическият и непедагогическият персонал носят имуществена отговорност съгласно КТ, законовите разпоредби в страната и нормативна база.
(2) Учителят, служителят или работникът на работното си място носи отговорност за зачисленото му имущество, при допуснати липси и повреди поради виновно неизпълнение на задълженията си се санкционира съобразно клаузите в КТ.
Чл.96. Имуществена отговорност носят и родителите, чиито деца са повредили имущество на ДГ.
Чл.97. Опазването и обновяването на МТБ в ДГ се осъществява по вътрешни правила и процедури, утвърдени от директора.
Г л а в а с е д м а
ТРУДОВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ
Чл.98. Трудовото възнаграждение в ДГ се изплаща в пари лично на учителя, служителя или работника чрез дебитна карта по банков път всеки месец на два пъти както следва:
- аванс 20-то- 25-то число на текущия месец;
- заплата – до 10-то число на следващия месец.
Чл.99. Размерът на трудовото възнаграждение се определя съгласно вътрешните правила за работна заплата и Наредба на МОН.
Чл.100. Допълнителните и другите трудови възнаграждения на учителите, служителите и работниците в ДГ се изплащат при спазване на гл. ХІІ, раздел ІІІ от КТ и Наредба № 4/ 2017 г. на МОН и КТД.
Чл.101. Възнаграждение за допълнителен труд се получава само след сключен допълнителен трудов договор между директора и работника или служителя по чл. 110, чл.111, чл. 259 и чл. 117 от КТ при стриктно спазване на чл. 113 от КТ.
(1) За заместване на отсъстващи от работа учители във връзка с ползването на отпуск за реално проведени астрономически часове през календарната година от учители в задължително пред.образование- в трета и четвърта група и осигуряване непрекъснатост на педагогическото взаимодействие в ДГ, получават средства според условията в НП „Без свободен час”, Модул 2.
Г л а в а о с м а
ЗДРАВОСЛОВНИ И БЕЗОПАСНИ УСЛОВИЯ НА ТРУД
Чл.102. (1) Директорът осигурява здравословни и безопасни условия на възпитание, обучение и труд в ДГ като:
- разработва и утвърждава правила за осигуряване на безопасни условия на труд;
- утвърждава правилник за осигуряване на здравословни и безопасни условия на възпитание, обучение и труд;
- контролира провеждането на видовете инструктажи с персонала на ДГ;
- осигурява санитарно- битово и медицинско обслужване съгласно гл. Х от Наредба № 7 на МТСП и МЗС.
(2) Директорът взема мерки за предотвратяване на трудовите злополуки в ДГ, установява станалата трудова злополука, уведомява съответните органи и в 3-дневен срок съставя акт за злополуката.
Чл.103. Учителите, служителите и работниците са длъжни да спазват утвърдените от директора Правилници, наредби, указания, вътрешни правила и процедури, писмени инструкции, свързани със здравословните и безопасни условия на труд.
Чл.104. За организиране и провеждане на дейностите по създаване и поддържане на здравословни и безопасни условия на възпитание, обучение и труд е изградена ГУТ, чиито задължения и отговорности са описани подробно в Правилника за здравословни и безопасни условия на възпитание, обучение и труд и вътрешните правила и процедури.
Чл.105. Всеки учител, служител и работник е длъжен да спазва вътрешните правила и процедури за осигуряване на здравословни и безопасни условия на възпитание, обучение и труд.
Чл.106. Всеки учител, служител и работник съхранява личните си вещи в заключен обезопасен гардероб, с което ограничава достъпа на децата до тях.
Г л а в а д е в е т а
ПРОВЕЖДАНЕ НА СИНДИКАЛНА И ОБЩЕСТВЕНА ДЕЙНОСТ
Чл.107. (1) Синдикалните организации в ДГ провеждат своята дейност само извън работното време, установено за учителите, служителите и работниците, във физкултурния салон като помещение предназначено за това.
(2) Синдикалните организации свикват общо събрание на учителите, служителите и работниците, като са задължени да уведомяват писмено директора най-малко 7 дни преди датата на свикването и в същия срок да му предоставят информация за дневния ред на свиканото събрание.
(3) Синдикалните организации може да провеждат събрания или други дейности със своите членове, като са длъжни да уведомяват директора най-малко 7 дни преди датата на провеждане на съответното мероприятие.
Чл.108. Синдикалните организации нямат право да извършват дейности, с които да възпрепятстват под каквато и да е форма учителите, служителите или работниците да изпълняват трудовите си задължения.
Чл.109.(1) На територията на ДГ се забранява осъществяването на всяка дейност, която представлява разпространяването на идеи, с които се цели предизвикване на религиозни или политически конфликти и насаждане на религиозна, полова, расова нетърпимост и вражда.
(2) На територията на ДГ се забранява осъществяването на политическа пропаганда или каквато и да е друга дейност в подкрепа или против дадена политическа сила.
Г л а в а д е с е т а
ХРАНЕНЕ, ОТДИХ И ТУРИЗЪМ
Чл.110.(1) За децата в ДГ се приготвя храна в кухня-майка по определено меню и оклад, изготвени от съответния специалист.
(2) Храната, получена от кухня-майка, се приема от пом.възпитател офис и мед. специалист; дегустира се от мед.специалист, измерва се по количество и се разпределя по групите.
(3) Приемането, измерването и разпределянето на готово получената храна и воденето на съответната документация, става по процедура, описана в системата за контрол върху храните НАССР.
(4) Пом.възпитател офис заделя проби от храната и ги съхранява в хладилник в продължение на 48 ч.
(5) Медицинските специалисти ежедневно, на всяко хранене, контролират усвояването на храната от децата и установяват причините за евентуални отклонения.
(6) В ДГ писмено се свежда информация до знанието на родителите за:
- меню за деня- ежедневно;
Чл.111.(1) При разходки и други поводи за извеждане на децата от ДГ, учителите представят писмено уведомление на директора и изчакват разрешение от него, като вписват целта, маршрута, брой деца и придружаващите ги лица, съпроводено с подписите на всички участващи служители.
(2) Разходки, теренно лечение, отдих и туризъм с децата от ДГ се организират задължително в екологично чиста среда.
Чл.112. Цялостната оздравителна дейност с децата от ДГ се организират по вътрешни правила от медицинските специалисти и учителите под контрола на директора.
Г л а в а е д и н а д е с е т а
ОХРАНА НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА И КОНТРОЛНО- ПРОПУСКВАТЕЛЕН РЕЖИМ
Чл.113. В ДГ е осигурена охрана от фирма “Експрес Секюрити СОД” ЕООД.
Чл.114. (1) Всяка вечер помощник-възпитателят коридор ІІ смяна проверява и заключва прозорците и вратите от всички групи , коридори и входове на сградата.
(2) Приемането и издаването на обекта се осъществява с активиране и деактивиране системата на СОД.
(3) Всички служители, чиито кабинети се намират в сектор Б след приключване на работната смяна затварят и заключват прозорците и вратите на своя обект.
(4) Огнярите след приключване на работния ден заключват вратите в и към паро-котелното помещение, както и системно проверяват прозорците към него.
Чл.115.При евакуация се използват всички входове, стълбища и тераси на І-я етаж, съгласно изготвения план за евакуация.
Чл.116. (1) Контролно-пропускателния режим е задължителен за всички служители в ДГ.
(2) Главния вход е винаги затворен и за пропускане през него на външни лица отговорност носи учителят, служителят или работника, пропуснал външното лице.
(3) Входовете на групите са винаги затворени с изключение на часовете за прием и изпращане на децата, когато дежурният пом.-възпитател (по график), огняр и медицински специалист осъществяват контролно-пропускателния режим.
(4) Входа на офиса е винаги заключен като отговорност за това носи пом.възпитател коридор.
(5) входовете на групите са винаги затворени при извеждане на децата на двора след обяд.
Чл. 117. (1) Всеки работник в ДГ „Теменуга” има право на свободен достъп до своето работно място в рамките на установеното работно време.
(2) Всеки работник има право на достъп до своето работно място и в извънработно време, с разрешение на директора. С прекратяването на трудовото правоотношение с работника, той придобива статута на външно лице и има право на достъп до детската градина при спазване на установения за външни лица пропусквателен режим.
Чл.118. (1) Право на влизане и паркиране на територията на детската градина западно от сградата имат само превозните средства, определени със заповед на директора, издадена на основание Заповед № РД 09- 380/ 18.05.2006 г. на Министъра на образованието и науката.
- автомобила, превозващ храна от кухня-майка – три пъти дневно до рампата на хранителния офис; автомобилът на Детска млечна кухня за храна и съдове за пункта- два пъти; автомобилът за доставка на допълнителни закуски за задължителна предучилищна възраст, по проект „Училищно мляко” и „Училищен плод”.
- автомобила, превозващ спалното бельо за пране от фирмата изпълняваща тази дейност- пред пералното отделение;
- автомобилът на фирмата обслужваща поддържането на ел.уредите и инсталацията- западната асфалтова площадка.
4.автомобилът на фирмата доставчик на почистващи и дезинфекционни средства- до рампата на хранителния офис.
- автомобилът на родителите или придружителите на деца с двигателни нарушения – до рампата на хранителния офис.
(2) За спазване на реда по ал.1 отговорност носят както следва :
- помощник възпитатели коридор І и ІІ смяна;
Чл.119. При случаи на проникване в ДГ от неизвестни лица първият служител, установил инцидента, уведомява директора на ДГ и І-во РПУ.
Чл.120. (1) Всеки служител, допуснал в сградата на ДГ външно лице, уведомява директора, съпровожда го до целта на неговото посещение.
(2) Не се допуска свободно движение на външни лица (непознати) до който и да е обект на територията на ДГ, като отговорност за това носи служителят, проявил нехайство на входа за допуск.
(3) Не се допускат медии и журналисти без разрешение до който и да е обект на територията на ДГ, като отговорност за това носи служителят, допуснал пребиваването им.
Чл.121. Ползването на детските площадки е разрешено само по време на престоя на децата в ДГ.
Глава Дванадесета
„ЗАБРАНА ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ПОДАРЪЦИ, ДАРЕНИЯ И СПОНСОРСТВА”
Чл.122. (1) Работниците и служителите нямат право да приемат подаръци или възнаграждения, за да изпълняват или да не изпълняват своите трудови задължения.
(2) Работник или служител, който получи подобно предложение, е длъжен да уведоми веднага директора.
Чл.123. (1) Работниците и служителите нямат право да приемат финансови и материални средства от дарители, спонсори и родители без знанието на определената за тази цел комисия, директор или лице, на което са делегирани на родителска среща тези правомощия.
(2) На родителски срещи се обсъждат въпросите по отношение на дарения от родителите и се упълномощава от родителите лице, което отговаря за средствата.
Глава Тринадесета
„ЗАБРАНА ЗА РАЗПРОСТРАНЯВАНЕ НА ПОВЕРИТЕЛНИ СВЕДЕНИЯ”
Чл.124. Работниците и служителите не могат да разпространяват под каквато и да е форма и пред когото и да е факти и сведения, които са свързани с дейността на детската градина и могат да уронят нейното добро име.
Чл.125. Работниците или служителите нямат право да правят публични изявления, да изказват мнения и да дават интервюта под каквато и да е форма, с която могат да уронят доброто име на работодателя и детската градина.
Чл.126. Работниците и служителите нямат право да правят изявления пред трети лица, които да ангажират работодателя, без предварително разрешение от него.
Чл.127. Работниците и служителите не трябва да изразяват лични мнения по начин, който може да бъде тълкуван като официална позиция на ДГ „Теменуга“
Чл.128. Работниците и служителите не трябва да позволяват да бъде поставяни или да изглеждта поставени в положение на зависимост от когото и да било.
Глава Четиринадесета
„ЖАЛБИ И СИГНАЛИ И РЕД И УСЛОВИЯ ЗА ПОДАВАНЕ, РЕГИСТРИРАНЕ И РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ЖАЛБИ И СИГНАЛИ ОТ РОДИТЕЛИ, ЧЛЕНОВЕ НА ПЕРСОНАЛА И ДРУГИ ЛИЦА”
Чл.129. Жалби и сигнали се подават в писмен или устен вид. Всяка жалба и сигнал трябва да съдържа тема, по която се отправя искането, както и попълнено име, адрес и телефон за контакт на подателя. Към подадените жалби и сигнали могат да се прилагат копия на документи, свързани с описаната тема.
- Депозиране на сигнал или жалба в Дневник за входяща документация от ЗАС касиера с пореден Входящ № и дата на подаване, вид на документа, подаващо лице, относно какво се подава сигналът.
- За подадени устно или по телефона жалби или сигнали се съставя протокол от длъжностното лице, което ги е приело и се постъпва по реда на
- Жалба или сигнал в детска градина „Теменуга“ може да бъде подадена от:
– родител;
– дете;
– физическо лице;
– служител на детската градина;
– държавен орган;
– други юридически лица.
– не се разглеждат анонимни жалби и сигнали и такива, отнасящи се до нарушение, извършено преди една година.
Чл.130.Подадените жалби и сигнали се предоставят на директора на детската градина за предварителен преглед на документите и определяне дали предметът на документа е от компетентността на детската градина. Ако преценката е, че документът не е в правомощията на детската градина, същият се препраща по компетентност на съответното ведомство, като писмено се уведомява жалбоподателя за предприетите действия. За всеки конкретен случай на жалба или сигнал, директорът свиква комисия по етика, пожаро-безопасност, координационен съвет за справяне с тормоза и др.
Чл.131. Ако не се признае основателността на сигнала или жалбата, директорът в срок от един месец от подаването му писмено уведомява подателя.
Чл.132. При постъпване на жалба или сигнал за дете в риск, директорът до един час подава устно сигнал за ситуацията до ДАЗД, РУ на МВР гр. Плевен, а след това и писмено, чрез доклад.
Чл.133. При постъпил сигнал или жалба срещу лице от персонала за оказано насилие спрямо дете се действа по реда на настоящата процедура. На основание чл. 193 от Кодекса на труда директорът изисква писмени обяснения и изслушва лицето. Комисията проверява посочените в сигнала факти и обстоятелства. При доказване вината на работника/ служителя се налага дисциплинарно наказание.
Чл.134. При особено тежки нарушения на трудовата дисциплина и установено насилие над дете, работника/ служителя се отстранява от работа до изясняване на случая.
Чл.135. Когато фактите и обстоятелствата, посочени в жалбата бъдат потвърдени се вземат незабавни мерки за отстраняване на допуснатото нарушение. При доказване на вината на лицето от персонала, следва дисциплинарно наказание.
Чл.136. Жалбоподателят се уведомява писмено за предприетите действия.
Чл.137. Приключване на случая по дадена жалба или сигнал.
(1). Производството по жалбите и сигналите приключва с отговора на директора.
(2). Когато има последващо отстраняване на констатирани нарушения – с изпълнението им и с нов отговор до жалбоподателя.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Параграф 1 Този правилник влиза в сила от деня на запознаване на персонала с него и отменя досега действащия правилник.
Параграф 2 Директорът има право да издава заповеди, свързани с вътрешния ред на ДГ.
Параграф 3 Настоящият правилник може да се актуализира в началото на всяка учебна година, при нов трудов договор на директора, при излизане на нови нормативни документи и належащи промени.
Параграф 4 Този правилник е изготвен съобразно клаузите в КТ, ЗПУО, други нормативни документи за системата на образованието и специфичния характер на ДГ “Теменуга”-гр.Плевен (чл. 181 и чл.37 от КТ).
Параграф 5 ЗАС -касиерът и медицинските специалисти запознават с този правилник всички работници и служители, които полагат труд по трудово правоотношение с директора; запознават и лицата, които временно се намират на територията на ДГ с тази част от правилника, която касае техните ангажименти и дейност.
Параграф 6 Правилника за вътрешния ред се прилага на цялата територия на ДГ ”Теменуга”.
Параграф 7 Неразделна част от настоящия правилник са утвърдените от директора вътрешни правила, процедури и работни инструкции, които регламентират подробно изпълнението на конкретните дейности, функции и процеси.
Правилникът е приет на Общо събрание на 13.09.2024 г.
Учителите, служителите и работниците са запознават с актуализацията на правилника на Общо събрание.