ДЕТСКА ГРАДИНА “ТЕМЕНУГА”- С ГРУПИ ДЕЦА СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИПОТРЕБНОСТИ И/ИЛИ ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
УТВЪРДЕН със Заповед РД-12-9 / 16.09.2024г.
ДИРЕКТОР:
/ А.НИНОВА /
П Р А В И Л Н И К
ЗА УСТРОЙСТВО НА ДЕЙНОСТТА
В ДГ “ТЕМЕНУГА”- ГР. ПЛЕВЕН
Г л а в а п ъ р в а
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. (1) Този правилник е акт на легитимация на детската градина пред обществеността.
(2) С този правилник се урежда устройството на дейността на детската градина според спецификата й и е акт на законово-нормативната основа за осигуряване нормално функциониране на ДГ “Теменуга” като образователна институция.
(3) Този правилник е съобразен със Закона за предучилищно и училищно образование, КТ и конкретните условия на работа и се отнася за всички учители, служители и работници, обслужваните от тях деца и родители, както и за всички други лица, намиращи се на територията на детската градина.
(4) Синдикалните организации в ДГ участват в подготовката на правилника, за което директора отправя писмена покана.
(5) Правилникът за устройство на дейността се приема на заседание на педагогическия съвет, в съответствие с изискванията на ЗПУО. Утвърждава се със заповед на директора и се представя като задължителен документ.
Чл.2. ДГ “Теменуга” е общинска детска градина с адрес- гр. Плевен, ул. “Столетов” № 2.
Чл.3. (1) ДГ се развива по собствена стратегия с мисия и визия, съответстващи на държавната политика за образованието.
(2) Процесът на предучилищното образование е подчинен на прилагането на програмна система като част от стратегията за развитието на детската градина, която се приема с решение на педагогическия съвет преди началото на всяка учебна година.
Чл.4. (1)Възпитанието и обучението се осъществява в съответствие с ДОС за предучилищно образование.
(2) Предучилищното образование на децата в РБ е светско и безплатно в рамките на ДС.
(3) Възпитанието и обучението на децата се провежда на книжовен български език.
Чл.5. Приобщаващото образование е неизменна част от правото на образование.
Чл.6. ДГ е общинска и ползва имоти, които са публична общинска собственост.
Чл.7. Преобразуването й по отношение на статута, брой групи и брой деца в тях, както и закриването й, става със заповед на кмета на община Плевен след решение на Общинския съвет.
Чл.8. (1) ДГ, съгласно ЗПУО има право на :
- наименование, седалище и официален адрес;
- собствен кръгъл печат;
- банкова сметка;
- данъчен номер и шифър по БУЛСТАТ;
- символи (знаме, статуетка, папирус с послание) и ритуали.
(2) Детската градина има право да :
- притежава собствено недвижимо и движимо имущество и да се разпорежда с него;
- предоставя собственото си имущество под наем за извършване надопълнителни дейности по ред, определен в Правила за осъществяване на допълнителни педагогически услуги в общинските детски заведения на Община Плевен.
- се разпорежда самостоятелно с бюджетните си средства;
- определя вътрешната си организация;
- определя организацията, методиката и средствата на възпитание и обучение;
- издава удостоверение за завършена подготвителна група.
(3) Детската градина носи отговорност за :
- изпълнение на ДС, засягащи дейността й;
- създаване на условия за опазване на живота и укрепване на здравето на децата по време на възпитанието и обучението им, както и на територията си;
- законосъобразното изразходване на бюджетните средства и опазването на материално- техническата си база;
- извършването на дейности и прояви, които противоречат на законите в страната, ограничават правата и свободите на личността или нарушават учебно- възпитателния процес.
Чл.9. В ДГ не се допуска налагане на децата на идеологически и религиозни доктрини, както и дискриминация на основата на пол, народност, етническа принадлежност, проповядване и образуване на групи между служителите в този смисъл.
Чл.10.(1) Детската градина осъществява дейности по превенция на тормоза и насилието, както и дейности за мотивация и преодоляване на проблемното поведение на децата.
(2) Всеки учител, служител и работник в ДГ се задължава да:
1.съдейства за идентифициране, предотвратяване и ефективно противодействие на насилието на деца в различните му форми, както и злоупотребата с деца.
2.уведомява незабавно директора на ДГ „Теменуга” , директора на дирекция „Социално подпомагане”, Държавна агенция за закрила на детето или Министерството на вътрешните работи и оказва пълно съдействие за предприемане на подходящи мерки за своевременно предотвратяване на риска при наличие на информация/съмнение за малтретиране или наличие на друг риск за детето или при установени индикации, чедете се нуждае от закрила. Същото задължение има и ако му е станало известно във връзка с упражняването от него професия или дейност , дори и ако то е обвързано с професионална тайна (чл.7, ал.1 и ал.2 от Закрила на детето)
- незабавно уведомява директора на детската градина при идентифициране на случай на насилие и тормоз на дете в ДГ.
- съдейства за реализирането на институционални политики за противодействие на тормоза и насилието, прилагането на цялостен подход, полагане на координирани и последователни усилия за предотвратяване на тормоза и насилиетои съдзаване на по сигурна среда в детската градина.
Чл.11. В ДГ “Теменуга”, във връзка с осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд и опазване живота и здравето на децата, са утвърдени и действат: “Вътрешни правила и процедури, свързани с процеса на осигуряване на здравословни и безопасни условия на възпитание, обучение и труд”, Работна инструкция “Ограничаване на постоянно действащите рискови фактори”, Работна инструкция “Безопасно провеждане на двигателни, оздравителни и музикални дейности във физкултурния салон и игри на двора”, “Вътрешни правила и процедури за осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд и опазване живота и здравето на децата по време на ползването на регламентирана почивка от учителя”, “Вътрешни правила и процедури за действие и оповестяване на възникнал инцидент с дете в рамките на престоя му в ДГ”, Работна инструкция “Извеждане на децата извън територията на ДГ”, Работна инструкция “Организация и провеждане на игри и занимания с децата на двора”, Работна инструкция “Осигуряване и използване на играчки в групата”.
Чл.12.(1) Всички учители, служители и работници осигуряват безопасни условия на възпитание, обучение и труд и опазване живота и здравето на децата.
(2) По време на ползване на регламентираната си почивка спазват съгласно утвърдените със заповед на директора вътрешни правила и процедури.
(3) При получен сигнал, жалба или оплакване от деца, персонал, семействата и други лица се изпълняват Вътрешни правила за подаване, разглеждане и решаване на сигнали и жалби в ДГ „Теменуга”.
Чл.13.(1) В случай на инцидент с дете, учителите, служителите и работниците, свидетели по случая внасят писмено уведомление до директора, съгласно Вътрешните правила в случай на инцидент с дете.
(2) Директорът внася до 24 часа писмен доклад до Началник РУО на МОН и Началник отдел “Образование” на Община Плевен с анализ на ситуацията и предприетите действия.
Г л а в а в т о р а
УСТРОЙСТВО НА ДЕЙНОСТТА
Чл.14.(1)Детската градина е институция в системата на предучилищното и училищното образование, в която се отглеждат, възпитават, социализират и обучават деца от три годишна възраст до постъпването им в I клас в съответствие с държавния образователен стандарт за предучилищнотообразование.
(2)За предучилищно образование по преценка на родителя и/или при липса на яслена група в съответното населено място, както и при наличие на свободни места в детската градини може да постъпят и деца, навършили две години към началото на учебната година на постъпването. Предучилищното образование в тези случаи се осъществява при условията и пореда на Наредба №5/ 03.06.2016 г., като се вземат предвид възрастовите характеристики на детето и изскванията на Наредба №26/18.11.2008 г. на МЗ.
(3) Детскатаградина осъществявасвоятадейноствъзоснованапринципанаавтономията и в съответствие с нормативнитеактове, като:
- определя свои политики за развитието си в съответствие със законите на страната;
2 . урежда устройството и дейността си в настоящия Правилник в съответствие със ЗПУО и подзаконовите актове по прилагането му;
3.избира организацията, методите и средствата на обучение за осигуряване на качествено образование;
4.определя свои символи и ритуали в съответствие с принципите на националната идентичност и култура, както и свое униформено облекло и други отличителни знаци;
5.участва в национални и международни програми и проекти, подпомагащи дейности в областта на образованието. Конкретните задължения на изпълнителите по проектните дейности от национални и оперативни програми се определят в допълнителни споразумения към трудовите договори и в длъжностните характеристики по проекта.
(4) Детската градина осигуряваобща и допълнителна подкрепа на всички деца.
Чл.15. (1) Детската градина е с работно време от 06.00 часа до 18.00 часа. Работното време с деца е от 07.00 часа до 18.00 часа.
(2)Предучилищното образование се организира във възрастови групи, както следва:
- първа възрастовагрупа – 3- 4-годишни, а в случаитеначл. 4, ал. 2от Наредба №5 – 2 – 4 години;
- втора възрастова група – 4- 5-годишни;
- трета възрастова група – 5-годишни;
- четвърта възрастова група– 6-годишни.
(3)Продължителността на предучилищното образование във всяка възрастова група по ал. 2 е една учебна година.
(4) Задължителното предучилищно образование се осъществява при условията и по реда на ДОС за предучилищното образование и на държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини.
Чл. 16. (1)Броят на групите и броят на децата в група се определят от директора в съответствие с ДОС за финансирането на институциите.
(2)При недостатъчен брой за сформиране на отделна група от деца в съответната възрастова група по ал. 1 може да се сформира разновъзрастова група след решение на педагогическия съвет, когато Програмната система на ДГ предвижда това.
(3) Когато в детската градина са записани деца с различна етническа принадлежност от една и съща възраст, не се допуска обособяването им в отделни групи въз основа на етническата им принадлежност.
Чл. 17. Предучилищното образование е задължително от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 4-годишна възраст на детето, след Решение на Общинския съвет като родителите избират вида на организацията на предучилищното образование.
Чл. 18. Отговорните институции си сътрудничат с цел гарантиране обхвата на децата в задължителното предучилищно образование.
Г л а в а т р е т а
ЗАПИСВАНЕ, ОТПИСВАНЕ И ПРЕМЕСТВАНЕ НА ДЕЦА
Чл.19.(1)Децата постъпват в детската градина не по-рано от учебната година, която започва в годината на навършване на тригодишната им възраст.
(2) По преценка на родителя и/или при липса на яслена група в съответното населено място и при наличие на свободни места децата може да постъпят в детската градина и при навършени 2 години към началото на учебната година на постъпването.
(3) Постъпването на децата в детската градина се осъществява целогодишно.
Чл.20. (1) Приемът на децата в ДГсе извършва съгласно реда и начина, уредени в Наредба за условията и реда за записване, отписване и преместване на деца в общинските детски градини на територията на Община Плевен на Общински съвет – Плевен/ 01.09.2016 г.и съгласно вътрешни правила за прием, записване и отписване в ДГ.
(2)Документите се подават до директора и се приемат от медицинските специалисти;
(3) Родителите (настойниците) подават писмено за явление за постъпване в първа група от 01.01. до 22.04. на текущата година, за което се издава входящ номер и представят следните документи:
- Заявление по образец, в което задължително се вписват трите имена на детето, ЕГН, постоянен адрес, телефон за връзка или е-маil;
2.Копие от акта за раждане на детето и личната карта на родителя за сверяване на постоянния адрес;
- Документ от работодател, че работи по трудово или служебно правоотношение – служебна бележка от работодателя или осигурителя, която съдържа изх.№, мокър печат с подпис, ЕИК на работодателя, с приложени копия от трудова и служебна книжка /лицата имат право да заличат трудовите си възнаграждения/
- За родител редовен студент – служебна бележка от ВУЗ на територията на Община Плевен.
Чл. 21. Родителите / настойниците на деца, подлежащи на задължителна предучилищно образование подават в срок до 30.08. само заявление по образец, копие на акта за раждане на детето и оригинал за сверяване.
Чл.22. Към заявлението за прием се прилагат и следните документи, доказващи ползване на предимство при извършване на класирането.
- Документ за заболявания на детето съгласно Наредба за медицинска експертиза на работоспособността до 16 г. Удостоверява се с документот ТЕЛК при над 50% трайнана малена работоспособност.
- Документ, удостоверяващ наличие на други деца в семейството с тежкизаболявания и с над 70 % трайнанамалена работоспособност ТЕЛК/НЕЛК/, които не са настанени в други социални институции.
- Решениена ТЕЛК за степен на уврежданенад 70% на един от родителите на детето.
- Акт или актове зараждане на трето или следващо дете на многодетни семейства и деца-близнаци;
- Акт за смърт на родителя или родителите, ако детето e сирак или полусирак;
- Съдебно решение за отнети родителски права;
- Документ, удостотверяващ че друго дете от семейството посещава в момента същото детско заведение (до трета група включително);
- Документ от Държавна агенция за закрила на детето, съгласно Закона за закрила на детето, че е налице предимство по: чл. 4 ал.1, т.2 – „настаняване в семейство на роднини или близки”, т.4 – „настаняване в приемно семейство”, т.7 – „ полицейска закрила”, „Център за настаняване от семеен тип” /с документ от съответната институция/ ;
Чл.23. Посочените предимства се ползват от децата само при представяне на пълен комплект от задължителни и допълнителни документи на единия от родителите.
Чл.24. Обявяването на резултатите с приетите деца от първо класиране се извършва на 29.04. на видно място в детското заведение.
Чл.25. Родителите на приетите деца писмено декларират желанието си, детето им да бъде записано в срок до 13.05. на място в детското заведение.
Чл.26.Директорът обявява свободните места след първото класиране на 14.05. и в срок до 23.05. родителите на децата, които не са приети подават заявления за класиране в детските градини, в коитоима свободни места.
Чл.27.Обявяването на резултатите с приетите деца от второ класиране се извършва на 30.05, като записването на приетите деца става до 10.06.
Чл.28. Класирането приприема на деца в детското заведение се осъществява на база на точкова система според събраните от всяко дете точки в низходящ ред. Общият брой точки е сбор от точките по основни и допълнителни критерии.
Чл.29. (1) Основни критерии.
1.Постоянен или настоящ адрес на територията на Община Плевен на родителите/настойниците
– за постояненадрес – 3 т.
– за настоящадрес – 2 т.
- Родител, който е редовен студент във ВУЗ на територията на ОбщинаПлевен – по 2 т. за родител
- Детето посещава детска ясла на територията на общината най-малко 6 месеца преди записването – 1 т.
(2) Допълнителни критерии.
- Дете сирак – 6 т.
- Дете полусирак – 3т.
- Дете с трайниуврежданиянад 50% – 5 т.
- Трето и следващодете в многодетносемейство – 1т.
- Близнаци – 2 т.
- Друго дете на същите родители, което посещава същото детско заведение към 01.09-2 т.
- Дете настанено в приемно семейство, семейство на роднини или близки, с мярка „полицейска закрила” или дете от Център за настаняване от семеен тип – 3 т.
- Дете, на което поне един член на семейството е със степен на увреждане над 70% по Решение на ТЕЛК – 3 т.
- Дете на неизвестен родител или родител с отнетиродителскиправа – 3 т.
Чл.30. Записването на детето се извършва от директора на детската градина или от упълномощено от него лице, след проверка на подадените от родителя задължителни документи и документите, удостоверяващи предимство, по съответните критерии и след извършено класиране.
Чл.31. Записаните деца в първа възрастова група постъпват в детската градина в началото на учебната година – 15 септември.
Чл.32. При записването родителят /настойникът се запознава срещу подпис с Правилника за дейността на детското заведение.
Чл.33. Родителите /настойниците се запознават със списъка на медицинските изследвания и документи, които трябва да представят при постъпване на детето в детската градина.
Чл.34. При записване на дете, което е посещавало друго детско заведение на територията на общината, родителите задължително представят служебна бележка, че нямат финансови задължения към друга детска градина.
- Записването на деца в предучилищна възраст от Украйна в ДГ се осъществява след:
- Насочване от началника на РУО за прием, след подадено заявление по образец от родителя / настойника, попечителя / представителя на детето.
- Представен в ДГ медицински документ от първичен медицински преглед на детето, че е клинично здраво, издаден от личен лекар или от лекар в поделенията на ДАБ.
- Провеждане на събеседване и насочване на детето в определена подготвителна група на задължително предучилищно образование.
(2) След приема на дете, търсещо или получило международна или временна закрила за обучение в ДГ се осигурява:
- Допълнително обучение по български език като чужд.
- Учебни помагала и пособия.
- Психологическа подкрепа както и други дейности за обща подкрепа за личностно развитие.
- Допълнителна подкрепа за личностното развитие, както и ресурсно подпомагане за деца със СОП.
Чл.35 (1) Приемът на деца става във времето от 7:00 ч. – 8:30 ч. всеки работен ден.
Издаването на децата, които са на целодневна организация на родителите им, приключва в 18.00 часа всеки делничен ден. В случай, че родител не е взел детето си до този час, учителят уведомява І-во РПУ. На следващия ден писмено информира директора за обстоятелствата по случая.
Децата се изпращат от учителя или пом.-възпитателя на групата като се предават лично на родителя.
Не се допуска приемане и предаване на децата през оградата или по телефона;
(2) Друг близък на родителите може да вземе детето от детската градина само с пълномощно, издадено от родителите/настойниците, които го подават при учителите на групата. След заверка от директора, учителите съхраняват пълномощното в личното досие на детето.
(3) При настъпили промени в семейното положение на родителите като развод, сключване на последващ брак и др., родителят представя документа, отразяващ промяната (бракоразводно решение, акт за граждански брак) за сведение, придружен с декларация, че ще взема детето от детската градина и вписан вида на документа, номер, от къде е издаден.
(4) Децата престояват целодневно в детската градина не повече от 10 астрономически часа дневно.
(5) При установяване на нарушение по ал. (4), директорът уведомява Агенция за закрила на детето.
(6) По време на карантина, епидемия или пандемия приемът се извършва от входовете на терасите за групите на 1-вия етаж и от вход А и вход Б за групите на 2-рия етаж.
Родителите предават и вземат децата на и от помощник-възпитателя или учителя или друго длъжностно лице, определено със заповед на директора извън помещенията на сградата на детската градина.
Сутрешния филтър в детската градина се извършва от медицинско лице или друго длъжностно лице при използване на необходимите индивидуални предпазни средства- маска/шлем и ръкавици. Всеки ден преди влизане на всяко дете се измерва температурата и му се дезинфекцират ръцете.
В случай на температура по-висока от 37,3 градуса и/илипризнаци на заболяване (суха кашлица, затруднено дишане, възпалено гърло, умора, болки, загуба на вкус и обоняние, разстройство, повръщане и др.) детето незабавно се отстранява от групата и се придружава от медицински специалист в изолирано помещение до вземането му.
Медицинските специалисти уведомяват родителите, че то проявява признаци на заболяване и организират вземането на детето от ДГ. При отказ или забавяне от родителите /неосъществена комуникация/, медицинските специалисти сигнализират на тел. 112 и придружават детето до болнично заведение.
По време на карантина, епидемия или пандемия се спазват въведените Правила, мерки и процедури за намаляване на рисковете и ограничаване на инфекцията и Правила и мерки за работа в детска градина „Теменуга” през учебната 2021 /2022 г. в условията на COVID 19 / Мерки за намаляване на рисковете от предаване на инфекцията/“– Приложение № 1” Чл.36. Преместване на дете от едно детско заведение в друго може да се осъществи при наличие насвободно място, при спазване реда на класиране и записване.
Чл.37. Директорът на детската градина може да извършва преместване на деца между две детски заведения при подадени писмени заявления от двамата родители (настойници) на всяко дете.
Чл.38. Децата се отписват от детската градина по изразено писмено желани е на родителите/настойниците и след представяне на удостоверение, че детето е записано в друга ДГ за деца, подлежащи на задължително предучилищно образование.
Чл.39. При отписване на детето, на родителя се издава служебна бележка, удостоверяваща липса на финансови задължения към детското заведение.
Г л а в а ч е т в ъ р т а
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО
Чл.40.(1) Детската градина осигурява обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие на всяко дете в съответствие с нормативните изисквания от Наредба на МОН за приобщаващото образование.
(2) Детската градина организира целодневна, почасова и самостоятелна форма на обучение.
(3) Детската градина осигурява условия за организиране на почасови, съботно-неделни и сезонни дейности като допълнителна услуга по смисъла на чл.68, ал.1 от ЗПУО.
(4) Допълнителните дейности като допълнителна услуга по отглеждане на деца по желание на родителите/настойниците са предназначени за деца на възраст от 3 до 7 години, които посещават ДГ „Теменуга”.
(5) Престоят в ДГ на придружижел на дете се определя от екипа за подкрепа на личностното развитие на детето, съгласно експертно решение от ТЕЛК в което е посочено“ изрично „с чужда помощ“.
Чл.41. Обучението се организира в последователни възрастови групи, всяка от които е със своя номерация и наименование.
Чл.42. (1) Учебната година е с продължителност 12 месеца.
(2) Учебната година започва на 15 септември и завършва на 14.09. Продължителността на уч. седмица е 5 дни.
(3) В случай, че 15.09. е почивен ден, учебната година започва на първия следващ работен ден.
Чл.43.В случай на разместване на почивните дни през годината на основание чл. 154, ал. 2 от Кодекса на труда обявените почивни дни са неучебни, съответно обявените работни дни са учебни за децата.
Чл.44. Организацията на учебния ден е целодневна и се осъществява от учители първа и втора смяна с по 6- часова заетост с деца.
Чл.45. (1) Педагогическото взаимодействие в предучилищното образование се организира в основна форма и в допълнителни форми.
(2) Формите на педагогическото взаимодействие по ал. 1 се организират в съответствие с прилаганата в детската градина Програмна система при зачитане на потребностите и интересите на децата.
Чл.46. (1) Основната форма на педагогическо взаимодействие е педагогическата ситуация, която протича предимно под формата на игра.
(2) Педагогическите ситуации се организират само в учебното време.
(3) Конкретното разпределяне на педагогическите ситуации по образователни направления се осъществява в седмично разпределение.
(4) Седмичното разпределение по ал. 3 се разработва по възрастови групи от учителите на конкретната група преди началото на учебната година и се утвърждава от директора на детската градина.
Чл.47. (1) Минималният общ седмичен брой на педагогическите ситуации за постигане на компетентностите по чл. 27, ал. 2 е:
- за първа възрастова група – 11;
- за втора възрастова група – 13;
- за трета възрастова група – 15;
- за четвърта възрастова група – 17.
(2) Максималният общ седмичен брой на педагогическите ситуации за всяка възрастова група не може да надвишава минималния общ брой по ал. 1 с повече от пет педагогически ситуации – за целодневна организация и с повече от две педагогически ситуации – за почасоваорганизация.
(3) В детскатаградина се прилага иновативна и авторска програмна система като максималният общ седмичен брой на педагогическите ситуации за всяка възрастова група може да включва до две педагогическиситуации седмично над максималния общ брой.
Чл.48. Продължителността наедна педагогическа ситуация по преценка на учителя е от 15 до 20 минути – за първа и за втора възрастова група, и от 20 до 30 минути – за трета и за четвърта възрастова група.
Чл.49. (1) В допълнителните форми на педагогическо взаимодействие се разширяват и усъвършенстват отделни компетентности, които допринасят за личностното развитие и заразнообразяване наживота на детето.
(2) Допълнителните формина педагогическо взаимодействие се организират от учителя на групата извън времето за провеждане на педагогическите ситуации.
(3) Допълнителните форми се организират както в учебното време, така и в неучебното време .
(4) Допълнителните форми се организират по преценка на учителя в съответствие с Програмната система, прилагана в детската градина, цялостната организация на деня и с интересите и потребностите на децата. Организират се по преценка на учителите по групи, планирани в тематичните разпределения на учителите по групи;
- Допълнителните форми на педагогическо взаимодействие по ОН: „БЕЛ” се реализират във всички групи на детската градина във връзка с повишаване на грамотността и овладяване на българския език.
- В ДГ ще работи по проект „Силен старт“ BG05SFPR001-1.003-0001 към МОН
като една от основните му цели е да се разгърне потенциала в предучилищното образование
чрез подкрепа за личното развитие с оглед по-успешна социална реализация. По проект
„Силен старт“ ще се предоставя допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със
СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайното приобщаване
в предучилищното образование.
- Създадени са условия за приобщаващо образование за деца, чиито майчин език не е български и допълнително обучение по български език за деца с обучителни трудности по български език и деца със СОП.
- 4. Работата по проекти е интегрирана с цялостното образователно съдържание в тематичните разпределения по образователни направления и в допълнителни форми на педагогическо взаимодействие.
- 5. Допълнителните форми на педагогическо взаимодействие по ОН: „Математика” се реализират във всички групи на детската градина във връзка с разширяване и затвърдяване на овладени математически знания, умения и компетентности и подготовката на децата за училище.
- 6. Допълнителните форми на педагогическо взаимодействие по лечебна физкултура, ерготерапия за деца с хиперактивно поведение и логоритмика са иновативни форми на педагогическо взаимодействие като част от системните оздравителни дейности във връзка с постигане на стратегическата цел за приобщаващо образование за цялостно личностно развитие на всяко дете.
- 7. Обучението по БДП се осъществява във всички възрастови групи в основни и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие, интегрирано във всички образователни направления.
(5) Театрални и балетни постановки в учебно време се провеждат след 11.00 ч.
(6) В ДГ по Програма за оздравителни дейности за всички деца се организира ЛФК два пъти седмично. Децата се придружават до физкултурния салони обратно от учител и помощник-възпитател.
(7) В ДГ се осигуряват поне два астрономически часа игри на открито за децата от всички възрастови групи, винаги, когато климатичните условия позволяват това.
(8) Родителите, които желаят децата им да постъпят в първи клас от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 6-годишна възраст на детето, уведомяват за това директора на детската градина най-късно до един месец преди края на учебнотовреме.
(9) 1. Самостоятелната организация включва възпитание, социализация, обучение и отглеждане на детето, организирано от родителя, и проследяване постиженията на детето от детската градина в началото и в края на учебното време (Чл. 18.Наредба №5/03.06.2016)
- Самостоятелната организация се провежда по заявено желание на родителя за съответната учебна годинаи след одобрение от експертната комисия в регионалното управление по образование по чл. 67, ал. 2 от Закона за предучилищното и училищното образование.
- Към заявлението по ал. 2 се прилагат: 1. декларация, съдържаща данни за детето и родителите – трите имена, ЕГН, постоянен и настоящ адрес; при подаването ѝ се представят оригиналът на акта за раждане на детето и лична карта на родителите за проверка на декларираните данни; 2. декларация за наличие на среда за учене чрез игра, съобразена с възрастовите особености и гарантираща цялостното развитие на детето, както и за опазване на физическото и психическото му здраве и благополучие; 3. програма за развитие на детето, която задължително съдържа: а) избрани методики и подходи, съобразени с възрастта, индивидуалните потребности и интересите на детето и гарантиращи постигането на целите по чл. 4 от Закона за предучилищното и училищното образование; б) примерно разпределение на теми за постигане на компетентностите по чл. 28, ал. 2 за съответната възрастова група; в) списък на избраните познавателни книжки и учебни помагала.
(10)При условията на чл. 18б: (Нов – ДВ, бр. 75 от 2021 г.)
- При обявена извънредна обстановка родителите на деца, записани в детската градина или училището, могат да подадат заявление за включване на детето в самостоятелна организация по чл. 18, ал. 1 до директора от 1-во до 5-о число на всеки месец.
- Към заявлението по т. 1 се прилагат документите по ал. 9, т. 1, 3 и т. 4, буква „в“.
- При подаване на заявленията, родителите уточняват при кои условия ще се одобрява СОПО, което е свързано с подаваните документи, както и с продължителността на СОПО.
- В придружителните писма на директорите до РУО – Плевен, с които се представят документите, се изписват имената на родителите и на децата, както и при условията на кой член – 18 или 18б ще се одобрява СОПО.
(11) Експертна комисия в 14-дневен срок от подаване на заявлението по ал. 9 и анализ на документите по ал. 10 одобрява или отказва да одобри включването на детето в самостоятелна организация.
(12) Наместата на децата, записани в самостоятелна организация по ал. 9, не могат да бъдат приемани други деца, които да посещават детската градина.
(13) Експертната комисия има право да откаже от включването в самостоятелна организация, когато не е представен някой от документите по ал. 10 или няма осигурена среда за учене чрез игра, съобразена с възрастовите особености и гарантираща цялостното развитие на детето, както и опазване на физическото и психическото му здраве и благополучие.
(14) Педагогическите специалисти оказват подкрепа на семействата на децата, записани в самостоятелна организация по ал. 9, при условия и ред, определен в Правилника за дейността на детскатаградина.
(15) 1. Когато поради извънредни обстоятелства присъствието във формите на педагогическо взаимодействие в детските градини е преустановено, след заповед на министъра на образованието и науката, педагогическото взаимодействие се осъществява, доколкото и ако е възможно, отразстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии и с участието на родителите. Процедурата за осъществяване на ПВРЕС е подробно описана във Вътрешните правила за осъществяване на педагогическото взаимодействие от разстояние в електронна среда в ДГ, които са неделима част от този Правилник.
- Педагогическото взаимодействие по т.1 подпомага придобиването на компетентностите по чл. 28, ал. 2 от Наредба №5/ 2016 г. за предучилищно образование, като използваните ресурси се избират от педагогическите специалисти в съответствие с възрастта на децата.
- Продължителността на педагогическото взаимодействие с дете по т.1 се определя от педагогическите специалисти в съответствие с възрастта на децата, но не може да надвишава 30 минути дневно.
- Проследяването на постиженията от осъщественото педагогическо взаимодействие по т. 1 се извършва чрез наблюдение от страна на педагогическите специалисти и чрез обсъждане с родителите.
- В периода на провеждане на педагогическото взаимодействие по т. 1 на децата не се пишат отсъствия.
Чл. 50 (1) Предучилищното образование полага основите за учене през целия живот, като осигурява физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата, вземайки предвид значението на играта в процеса на педагогическото взаимодействие.
(2) Предучилищното образование създава условия за:
- цялостно развитие на детската личност;
- придобиване на съвкупност от компетентности – знания, умения и отношения, необходими за успешното преминаване на детето към училищното образование.
(3) Компетентностите по ал. 2, т. 2 са дефинирани като очаквани резултати от възпитанието, обучението и социализацията на децата за всяка възрастова група по образователнина правления:
- Българскиезик и литература;
- Математика;
- Околенсвят;
- Изобразителноизкуство;
- Музика;
- Конструиране и технологии;
- Физическакултура.
(4) За постигането на компетентностите по ал.3, както и за постигането на допълнителни компетентности не се допуска за даването на домашна работа и работа с познавателните книжки в къщи.
(5)Програмната система е цялостна концепция за развитието на детето с подходи и форми на педагогическо взаимодействие, подчинени на обща цел.
Програмната система трябва да отговаря на следните изисквания:
- да създава условия за придобиването на компетентностите по всяко от образователните направления по чл. 28, ал. 2;
- да отчита спецификата на детската градина или училището и нагрупите;
- да съответства на интересите, възможностите и възрастовите характеристики на децата.
(6) В програмната система се включват:
- подходи и форми на педагогическо взаимодействие;
- разпределение на формите на педагогическо взаимодействие;
- тематично разпределение за всяка възрастова група;
4.механизъм на взаимодействие между участниците в предучилищното образование.
(7) Тематичното разпределение почл. 29, ал. 4, т. 3 осигурява ритмичното и балансираното разпределяне насъдържанието по образователните направленияпочл. 28, ал. 2 и включва темите за постигане на отделни компетентности като очаквани резултати от обучението, както и методите и формите за проследяване на постиженията на децата.
Чл. 51. (1)Проследяването на постиженията на детето се осъществява от учителите на съответната група в началото и в края на учебното време по чл. 12, ал. 1 от Наредба № 5 от 3 юни 2016 г. За предучилищното образованиепообразователните направления чрез наблюдение от страна на педагогическите специалисти и чрез обсъждане с родителите.
(2)Проследяването на постиженията на децата за всяка възрастова група се определя от учителите в съответствие с методите и формите по чл. 30, ал. 1 от Наредба № 5 от 3 юни 2016 г. за предучилищнотообразование и отразява съответствието с очакваните резултати по чл. 28, ал. 2 от Наредба № 5 от 3 юни 2016 г.запредучилищното образование.
(3)Резултатите от проследяването на постиженията на детето се вписват в дневника на групата и се подписват от двете учителки.
(4)Следи зпълнение на дейностите по ал. 1, 2 и 3 учителите информират родителите за индивидуалните постижения на детето.
(5) Директорът заверява индивидуалните постижения на децата с подпис в края на учебното време.
(6) В хода на предучилищното образование постиженията на детето се отразяват в детско портфолио.
(7) Съдържанието на портфолиото се определя с НАРЕДБА № 15 от 22.07.2019 г. За статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти и Нар.№8/ 2016 г. на МОН.
В края на предучилищното образование с цел осигуряване на продължаващо взаимодействие между родителите и образователните институции портфолиото им се предава.
(8) В 14-дневен срок преди края на учебното време учителят на съответната група установява готовността на децата, които ще постъпят в първи клас през следващата учебна година.
(9) Готовността на детето за училище отчита физическото, познавателното, езиковото, социалното и емоционалното му развитие.
Чл. 52. (1) Детската градина издава удостоверение за задължително предучилищно образование за децата от групите за задължително предучилищно образование.
(2) Удостоверението по ал. 1 описва готовността на детето за постъпване в първи клас и в съответствие с очакваните резултати
(3) В удостоверението може да се правят препоръки за насърчаване и мотивиране за участие на детето в допълнителни дейности и/или за включването му в допълнителна подкрепа за личностно развитие.
(4) Когато здравословното състояние на детето не позволява постъпване в първи клас и в удостоверението по ал. 1 са направени препоръки за включването му в допълнителна подкрепа за личностно развитие, началото на училищното образование за това дете може да се отложи с една учебна година при условия и по ред, определени в държавния образователен стандарт за приобщаващо образование.
(5) При постъпване в първи клас родителите задължително предоставят копие от удостоверението за задължително предучилищно образование на директора на съответното училище, ако детето е било включено в задължително предучилищно образование.
Чл.53 (1) В предучилищното образование се ползват познавателни книжки и учебни помагала.
(2) Познавателната книжка е произведение, създадено в резултат на творческа дейност, което е одобрено от министъра на образованието и науката за осигуряване на предучилищната подготовка. Познавателната книжка е дидактическо средство, което подпомага цялостното обучение на детето по едно или няколко образователни направления за определена възрастова група на предучилищното образование за овладяване на компетентностите, посочени в държавния образователен стандарт за предучилищното образование.
Г л а в а п е т а
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕТСКОТО ХРАНЕНЕ
Чл.54. (1) Храната в детската градина се осигурява в готов вид от кухня-майка, съпроводена със сертификати за 2-годишни деца и 3-7-годишни деца.
(2) Храната се приема и разпределя по групи съгласно утвърдените вътрешни правила и процедури.
(3) В хранителния офис се спазват санитарно-хигиенните изисквания на РЗИ- Плевен за приемане и издаване на готовата храна. Действа система за управление на безопасността на храните, основана на принципите на НАССР; медицинските специалисти водят и съхраняват съответната документация.
(4) Менюто се изготвя от служителите на кухня-майка. Те носят отговорност за количеството и качеството на приготвената и доставена храна.
(5) На информационните табла за родителите на двата входа “А” и “Б” се изнася ежедневна информация за менюто от медицинските специалисти.
(6) В ДГ е обособен пункт за раздаване на храна от Детска млечна кухня, организиран от отдел “Здравеопазване” в община Плевен и обслужван от медицинските специалисти.
(7) В ДГ може да се осигури и допълнителна междинна закуска по проект „Училищен плод” в 10.00 ч., „Училищно мляко”- към следобедната закуска и допълнителна закуска за децата, подлежащи на задължително предучилищно образование.
Чл.55. (1) Медицинското обслужване на децата в детската градина се осигурява от медицински специалисти и рехабилитатор в обособен отдел “Здравно-хигиенни дейности”.
(2) Медицинските специалисти и рехабилитаторът работят по длъжностна характеристика, утвърдена от техния работодател – Кмета на Община Плевен. Организират дейностите със здравно-хигиенен характер; провеждат обучение, инструктаж и контрол; водят съответната за тези дейности документация.
Г л а в а ш е с т а
УЧАСТНИЦИ В ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ
Чл. 56.Участниците в образователния процес са децата, учителите, директора и другите педагогически специалисти, както и родителите.
Раздел 1
Педагогически специалисти
Чл.57 (1) Педагогическиспециалисти в ДГ „Теменуга“ са директорът, учителите, ресурсен учител, психолог и логопед.
(2) Педагогическите специалисти изпълняват функции, свързани с обучението, възпитанието, социализацията и подкрепата за личностно развитие на децата от детската градина;
(3) Лицата, които заемат учителски длъжности, имат функции, свързани с подготовка, организиране и провеждане на обучението, възпитанието, социализацията и подкрепата на децата в детската градина.
(4) Педагогическите специалисти участват в дейности и процедури по самооценяване качеството на предоставяното образование в ДГ съгласно План-график за провеждане на дейностите по самооценяване за съответния период, утвърден от директора на ДГ.
Чл.58. (1) Учителските длъжности са:„учител”,„старши учител”,„главен учител”, „ресурсен учител”, „старши учител музика”, влезли в сила промени в НКПД-2011 от 01.08.2016г.
(2) Длъжностите „учител” и „старши учител” се заемат от лица с придобито висше образование на образователно-квалификационна степен „бакалавър” или „магистър”, а длъжностите „главен учител” – с висше образование на образователно-квалификационна степен „магистър”.
Чл.59. (1) За заемане на учителска длъжност в ДГ се изисква диплома за завършена степен на висше образование “магистър”, „бакалавър” или „специалист”.
(2) Условията и реда за заемане на длъжностите по ал.1 се определят с държавният образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти в системата на предучилищното образование.
(3) Учителската длъжност се заема с подбор след проведено интервю със събеседване на кандидатите с комисия, назначена със заповед от директора, която се състои от директора, учители и специалисти по реда и условията от вътрешните правила и процедури за подбор и заемане на свободна длъжност.
Чл.60. Заемащият учителска длъжност в ДГ има право :
- да бъдат зачитани правата и достойнството им;
2.да определя свободно методите и средствата за провеждане на образователно- възпитателния процес, като активно използва интерактивни методи на преподаване и възможностите на информационните и комуникационните технологии;
- да участват във формирането на политиките за развитие на детската градина;
- да получават професионална подкрепа в процеса на изпълнение на служебните си
задължения;
- да членува в професионални организации и да взема участие в работата на регионалните и националните им органи;
- да дава мнения и да прави предложения за развитие на детската градина;
- да получава информация по въпроси, свързани с изпълнение на служебните му задължения, както и за възможностите за повишаване на професионалната му квалификация;
- да повишава образованието и професионалната си квалификация;
- да участва в разработване на вътрешно-нормативните актове на детската градина;
- да избира програмна система и учебни помагала, по които ще се провежда обучението;
- да използва материално-техническата база в детската градина за изпълнение на служебните си задължения.
- 12. да бъдат поощрявани и награждавани.
- да разменя работните си смени след подадено писмено заявление до директора на ДГ и съгласие на учителя, с когото разменят работните си смени.
Чл.61. Заемащият учителска длъжност е длъжен да :
- осъществява обучение и възпитание на децата в съответствие с държавните образователни стандарти; деца чиито родители са заявили желание да постъпят в първи клас на 6-год. възраст се обучават в групи за задължително предучилищно образование по ДОС за достигане на училищна готовност.
- опазва живота и здравето на децата по време на образователния процес и на други дейности, организирани от институцията;
- зачита правата и достойнството на децата и другите участници в предучилищното образование и да сътрудничат и партнират със заинтересованите страни;
- поддържа и повишава квалификацията си съобразно политиките за организационно развитие на съответната институция и специфичните потребности на децата, с които работи с цел подобряване качеството на образованието им.
- изпълнява задълженията си определени в КТ, в нормативните актове в системата на предучилищното образование и в длъжностната характеристика;
- изпълнява нормата на задължителна преподавателска работа,определена с наредба на МОН;
- участва в работата на педагогическия съвет и да изпълнява неговите решения, както и препоръките на контролните органи на РУО на МОН;
- организира и провежда родителски срещи;
- информира в индивидуални срещи родителите за успеха и развитието на детето, за уменията му за общуване и интегриране в детската среда, да ги насочва към форми за допълнителна работа с оглед възможностите, потребностите и желанията на детето при зачитане на тяхното право да вземат решения;
- анализира и оценява рисковите фактори върху децата от групата и да предприема превантивни и корективни мерки за справяне с тях;
- общува с децата и провежда възпитателно-образователния процес на книжовен български език;
- не ползва мобилен телефон по време на изпълнение на трудовите задължения по реда, определен в Правилника за вътрешния ред;
- не пуши, не внася и употребява алкохол в детската градина и при провеждане на мероприятия и дейности, в които участват деца;
- осъществява връзка и да подпомага специалистите, които работят с децата от групата;
- води редовно и съхранява учебната документация за групата, както и допълнително въведената такава; пренася достоверна информация в задължителната и допълнително въведена документация;
- организира престоя на децата съобразно възрастовите особености и индивид. потребности;
- осигурява време за игри и занимания, предпазващи децата от физическа, умствена и психическаумора;
- спазва седмичното разписание на педагогическите ситуации и дневния режим;
- организира обстановката в групата/кабинета така, че да създава свободни и достъпни зони (кътове) за самостоятелност в избора на игри и занимания, на играчки и материали;
- организира в групата/кабинета подкрепяща среда за интегриране на децата със СОП и/или ХЗ;
- не допуска в работата си пряка и непряка дискриминация, основана на пол, народност, етническа принадлежност и религия;
- опазва фирмената тайна по реда, определен в Правилника за вътрешния ред и не злоупотребява с доверието на работодателя като спазва Етичния кодекс на ДГ.
Чл.62.Педагогически и непедагогически специалисти в детската градина имат следните функции:
(1) Длъжността „учител“включва следните функции :
- планиране на образователния процес, организиран отдих , физическа активност и занимания по интереси при отчитане на възрастовите, индивидуалните възможности и особености и специални образователни потребности на децата, както и на възможностите за развитието им;
- организиране и провеждане на образователния процес, организирания отдих , физическата активност и заниманията по интереси на децата, използванена ефективни методи на обучение, на информационните и комуникационните технологии, създаване и поддържане на стимулираща и подкрепяща образователна среда и позитивна дисциплина, които на сърчават развитието на децата, на коректни взаимоотношения , конструктивно общуване и сътрудничество както между учителя и децата, и между самите деца, така и между учител и родител;
- оценяване напредъка на децата и на степента на усвояване на предвидените компетентности, насърчаване на постиженията или оказване на необходимата подкрепа и съдействие за пълноценното им интегриране в образователната и социалната среда съобразно специфичните им потребности;
- сътрудничество и участие в екипи за подкрепа на личностното развитие на децата съвместно с други педагогически специалисти, взаимодействие с други институции и организации за осъществяване на подкрепа за личностно развитие на децата;
- контролиране, насърчаване и отчитане участието на децата в образователния процес и своевременно информиране за допуснати отсъствия и възникнало проблемно поведение с цел набелязване на мерки за преодоляване;
- отговорност за живота и здравето на децата както по времена образователния процес в педагогическа ситуация, така и по време на организираните допълнителни дейности или занимания по интереси;
- 7. участие в оценяването и изборна подходящи познавателни книжки или учебни помагала, отчитайки спецификата на групата.
(2) Длъжността „старши учител“освен чрез функциите по ал.1 се осъществява и чрез функции, свързани с:
- провеждането на вътрешноинституционалната квалификация:
а) по съответните учебен предмет, модулили образователни направления в детската градина;
б) планиране, организиране и провеждане на методическа дейност на помощник-възпитателите в детскатаградина;
- участиев :
а) диагностика и оценка на резултатите на децата, напредъка и необходимостта от допълнителна работа;
б) провеждането на конкурси, състезания и други допълнителни форми и дейности, извън задължителната учебн апрограма;
- обобщаване и анализиране на резултатите, получени от:
а) проследяването на постиженията на децата по възрастови групи;
б) оценяването на входното и изходното равнище
4.наставничество:
а) за подпомагане на новоназначени учители и оказване на методическа подкрепа за ефективно включване в образователния процес, мотивиране за професионално усъвършенстване и кариерно развитие като наставник;
б) чрез ръководене на самостоятелното участие в образователния процес на „ стажант- учители “ като „ учител – наставник“;
в) за осъществяване на методическа и организационна подкрепа на учители при ниска оценка в резултат на атестирането;
- консултиране и подпомагане на лицата, заемащи длъжност „учител“, с цел кариерното им развитие;
- разработването на учебните планове на ДГ, учебни програми, иновативни и авторски програмни системи в случаите, предвидени в държавните образователни стандарти;
- организиране и координиране на дейности по разработване на проекти и участие в изпълнението им .
(3) Длъжността „ресурсен учител“ в детска градина има следните функции:
- определяне на конкретните образователни цели за децата със специални образователни потребности за всяка учебна или образователна единица съвместно с учителя в детската градина и участие в структурирането и провеждането на педагогическата ситуация с оглед постигането наобразователните цели;
- съдейства за планирането на необходимите материални ресурси с оглед осигуряване на качествено образователен процес за децата със специални образователни потребности в групата в детскатаградина;
- осъществява индивидуална и групова работа с деца със специални образователни потребности при предоставяне на допълнителната подкрепа;
- консултира учителя относно спецификата при овладяване на учебното съдържание от децата със специални образователни потребности;
- съдейства за организиране и адаптиране на образователната среда за ефективно включване на децата със специални образователни потребности в образователния процес;
- активно участва в изготвянето на оценка на индивидуалните потребности на дете, която се извършва от екипа за подкрепа за личностно развитие в детската градина или училището за осигуряване на допълнителна подкрепа за личностно развитие;
- участие в оценката на развитието на познавателните процеси и на развитието наличността на ученика;
- запознаване на родителите с принципите на приобщаващото обучение на децата или учениците със специални образователни потребности с правата и задълженията им;
- предлагане на родителите на конкретни форми и начини за самоподготовка на детето или ученика в дома;
- обучаване на родителите при съгласие от тяхна страна на различни форми и похвати на работа с детето, за да създадат и развият у него полезни умения за самостоятелен и независим живот;
- планиране и провеждане на партньорска дейност с другите педагогически специалисти като част от екипната работа за обсъждане на проблеми и обмяна на добри практики при работата им с едни и същи деца с цел повишаване на ефективността от педагогическите подходи;
- консултиране на учителите за диференциране на подходите за обучение при предоставяне на общата подкрепа;
- участие в изготвяне на плана за подкрепа: определяне на обучителните цели, изготвяне на индивидуален учебен план и на индивидуални учебни програми, в случайч есанеобходимитакива;
- участие в прегледа на напредъка на децата със специални образователни потребности.
(4) Длъжността „психолог“ в детската градина включва функции, свързани с наблюдение, оценяване и подкрепа на психичното здраве и развитие на децата, подкрепа за разбиране на влиянието на психично здравните проблеми върху обучението и участие в преодоляването им, участие в изграждането на политика в ДГ за закрила на детето и за превенция на тормоза и насилието между децата, активно участие в изграждането на позитивен психологически климат в образователната среда, подкрепа в създаването на култура на ценене на различията, толерантност, сътрудничество и взаимопомощ.
Лицата, заемащи длъжността „психолог“, изпълняват функциите си, като:
- работят в екип с учителите и другите педагогически специалисти за целите на оценката на потребностите на децата за предоставяне на общата подкрепа, като подпомагат и координират дейността на екипа;
- участват в екип с учителите, другите специалисти и родителите за целите на разпознаването на децата и учениците, които имат нужда от допълнителна подкрепа, като организират и координират дейността на екипа;
- участват в извършването на оценката на потребностите и функционирането на детето в детската градина с прогноза и насоки за личностното му развитие;
- разширяват възможностите за подкрепа на децата в процеса на възпитание, обучение и социализация;
- участват в обсъждането и вземането на решения при работа по случай на деца, които имат нужда от допълнителна подкрепа;
6.участват при изготвянето на индивидуални учебни програми деца, които получават допълнителна подкрепа;
7.участват в изготвянето и в реализирането на програми за превенция на отпадането от образователната система за намаляване броя на преждевременно напусналите;
8.активно взаимодействат с родителите, като насърчават участието им в създаването на политики в детскатаградина и определянето на потребностите на децата;
9.извършват ранноо ценяване на развитието на детето съгласно държавния образователен стандарт за приобщаващото образование;
- извършват превенция на обучителни трудности чрез прилагане на програми за развитие на децата съгласно държавния образователен стандарт за приобщаващото образование;
- предлагат подходящи форми за терапевтична работа и психо-социална рехабилитация на базата на диагностична оценка и изследвания със стандартизирани и утвърдени диагностични инструменти;
- провеждат работа послучай в детскатаградина в сътрудничество с институции и служби от общността извън детската градина;
- осъществяват дейности по превенция на насилието, разпознават формите му, оценяват поведенчески прояви на децата, предлагат и прилагат форми на въздействие и дейности за мотивация за преодоляване на проблемното поведение на деца;
- взаимодействат с родители, учители и с другите педагогически специалисти, консултират и предлагат възможни решения за справяне с даден проблем или за вземане на решение по случай;
- проучват психологическите фактори при психично здравни диагнози и за превенция на заболявания и състояния, емоционални и личностни разстройства и формулират оценката за нуждите на детето, както и целите, специфични за всеки елемент от обкръжението на детето, като при необходимост се консултират с допълнителни специалисти;
- осъществяват индивидуално консултиране, работа по конкретен случай, групова работа по определен проблем, кризисна интервенция, превенция на психично здравни проблеми и други форми на подкрепа;
- организират срещи с другите педагогически специалисти и медицинските лица в детската градина, участват в обсъждане на методите на работа , в консултирането им и в даване на препоръки.
(5)Длъжността„логопед“детската градина включва осъществяването на функции, свързани с провеждане на ефективна превенция, диагностика, терапия и консултация по отношение на комуникативните нарушения на децата.
Лицата, заемащи длъжността „логопед“, изпълняватфункции, свързани с:
- извършване на ранно оценяване на цялостното развитие на детето за установяване на потребности от предоставяне наобща и допълнителна подкрепа за личностноразвитие;
- извършване на превенция на обучителни трудности чрез прилагане на програми за психомоторно, когнитивно и езиково развитие на децата и др., след запознаване на родителите със значението на превенцията и получаване н атяхното информирано съгласие;
- оценяване на речевите и езиковите особености на децата с цел определяне естеството на комуникативните нарушения;
- провеждане на логопедични тестове или изследвания чрез използване на стандартизирани диагностични инструменти и оборудване ;
- интерпретиране на резултатите от проведените стандартизирани тестове и изследвания и определяне на подходящи форми на корекционна и терапевтична работа;
- планиране, ръководство или участие в програми за консултиране, наблюдение и възстановяване на речта, както и в програми за превенция и корекция на комуникативни нарушения;
- планиране и провеждане на адаптивни програми за деца с комуникативни нарушения при физически увреждания;
- проследяване и подкрепа на напредъка в индивидуалното комуникативно развитие на децата, консултиране на учителите и родителите им за спецификата на работа с тях;
- консултиране на родители на деца с комуникативни нарушения и при необходимост насочването им към допълнителни медицински или образователни услуги;
- участие в екипа за подкрепа за личностно развитие в детската градина, който извършва оценка на индивидуалните потребности на дете за предоставяне надопълнителна подкрепа за личностно развитие;
- участие в планирането и провеждането на форми на вътрешно градинска квалификация, включително и споделяне на добри практики.
(6) Длъжността„рехабилитатор на слуха и говора“включвафункции, свързани с осъществяване на корекционна и компенсаторна работа с всяко дете с увреден слух, съобразно възрастовите и психологическитеособености и степента на слуховазагуба.
Лицата, заемащи длъжността „рехабилитатор на слуха и говора“, изпълняват следните функции:
- планиране на рехабилитационнатадейност, прогнозиране наочакваните резултати и подбор на адекватните методи, средства, материали, ;
- осигуряване на допълнителна подкрепа за рехабилитация на слуха и говора и на комуникативнитенарушения чрез използване на нагледни и други дидактични материали, както и апаратура, подпомагаща слуховото възприятие на всяко дете, съобразено с неговите индивидуални възможности и степента на слухова загуба;
- осъществяване на помощно – корекционна дейност на деца с увреден слух с оглед развитие на познавателните им способности;
- използване на методи и форми на измерване и оценяване на постиженията и резултатите от образователния процес на децата, които съответстват на характера на поставените цели и на планираните за усвояване знания, умения и отношения съобразно възрастовите и психологическите особености на децата;
- информиране на родителите за индивидуалния процес на развитие на детето, за спецификата на рехабилитационния процес, за използвания инструментариум, за очаквания резултат и за необходимостта от съдействието им за пълноценно социално включване на децата съобразно индивидуалните им потребности;
- осигуряване на ресурсно подпомагане на деца с увреден слух, които се обучават в детската градина почл .35 от Закона з апредучилищното и училищното образование.
(7) Педагогическите специалисти изпълняват и следните функции:
- участват в провеждането на квалификационно-методическа дейност по образователно направление в детската градина;
- планират, организират и провеждат методическа дейност на помощник-възпитателите в детската градина;
3.използват и показват ефективни методи при организацията и провеждането на възпитателно-образователния процес;
- участват в дейности по разработване на проекти и/или в дейности по реализирането им;
- изпълняват и други задължения, произтичащи от спецификата на длъжността и вида на детската градина
- Заемащитедлъжността „ учител по музика” , „ресурсен учител”, психолог и „логопед” могат да заместват временно отсъстващучител в група.
- Педагогическите специалисти могат да заместват временно отсъстващи учители в групите за задължително предучилищно образование според условията в НП „Без свободен час“ на МОН.
(8)Длъжността „Помощник възпитател”изпълнява следните функции:
- Помощник-възпитателя осъществява функции на помощник на учителя при обучението, възпитанието и социализацията на деца със затруднения в обучението или самообслужването, както и при деца със специални образователни потребности.
- Осигурява необходимите санитарно-хигиенни условия за правилното развитие и възпитание на децата.
- Съвместно с учителя отговаря за здравето на децата.
- Ежедневно или по график почиства занималните, спалните помещения, коридори, фоайета, сервизни помещения и общите части към тях, подове, врати, прозорци, цокли, масички, столчета, мебели, пердета, килими и други.
- Съгласно Правилника за вътрешния трудов ред на детската градина се задължава ежедневно:
- сутрин – преди приема на децата, да измива коридорите и стълбищата;
- сутрин – преди приема на децата, след обяд – по време на обедната почивка на децата, да измива пода в занималнята и прилежaщите помещения; измива и почиства масичките, столчетата и други мебели, кътовете за игра;
- след всяко хранене почиства масичките за хранене, измива и стерилизира съдовете;
- веднъж седмично измива/изпира детските играчки.
- Съгласно изискванията на РИОКОЗ, два пъти дневно (сутрин и вечер) почиства, измива и дезинфекцира тоалетните и следи непрекъснато за наличие на необходимите консумативи в тях.
- При реализация на дейността си спазва правилата за правилното и безопасно използване на почистващите препарати и не поставя в опасност живота и здравето на децата и персонала в групата.
- Използва лични предпазни средства при осъществяване на дейността си и се грижи за собствената си безопасност.
- Получава от ЗАС-касиера и зарежда с необходимите санитарно-хигиенни средства сервизните помещения.
- Прави ежедневна дезинфекция, почиства леглата на децата след сън.
11.Спазва реда и начина на почистванеи дезинфекция, начина на употребанапрепаратиибитова техника, осигурявайки безопасни и здравословни условия за децата.
- Изпира и глади костюми, необходими за празниците и развлеченията в детската градина.
- Спазва правилата по охрана на труда, санитарно-хигиенните и противопожарни изисквания.
- Съхранява и отчита зачисленото му имущество.
15.Приема храната от кух. офис, сервира я на децата, измива и стерилизира приборите след хранене, привежда в ред занималнята и след замърсяване я измива.
- Активно помага на учителя при организацията на педагогическия процес с децата:
- Съдейства за изграждане на здравно-хигиенни, културни и трудови умения н навици при игри, занимания, разходки, развлечения и сън.
- Разговаря с децата спокойно на български език, учи ги да си помагат и уважават възрастните.
- Компетентно и тактично общува с децата.
- Грижи се за личната хигиена на децата, съобразно тяхната възраст.
- Участва в събличането и обличането на децата, като ги съветва и подпомага самообслужването.
- Участва в организираните педагогически ситуации, като съдейства за създаването на условия за постигане оптимален резултат в конкретната ситуация.
- Подпомага дейността на учителя при организация на работа с малки групи или индивидуални занимания с децата, при работа с изобразителни материали (водни и акварелни бои, глина, пластелин) и при работа с остри и режищи предмети – ножица, игла, тел и други.
- Участва в изготвянето на дидактични материали и игри.
- Участва в изграждането на привлекателна и естетична образователна среда, в подкрепа на образователния процес и ориентирана към индивидуалните потребности на всяко дете в зависимост от културните, социалните, специални и други различия.
- Съвместно с учителите на групата създава и поддържа безопасна и достъпна среда, която предлага богати познавателни впечатления и провокира детската любознателност.
- Не нарушава и не накърнява личното достойнство на децата.
- Не разпространява информация за децата, която би нарушила правата на детето и човешките права.
- Спазва колегиална и професионална етика.
- Спазва всички задължения при изпълнение на възложената работа, съгласно чл.126 от КТ и Правилника за вътрешния трудов ред.
- Изпълнява и други законосъобразни задачи, възложени му от учителите на детската група.
- Съдейства за изграждането и поддържането на положителен обществен имидж на образователната институция в конкурентни условия.
(9)Длъжността „Помощник на учителя”изпълняваследнитефункции:
1.участва в работата на екипа за подкрепа за личностно развитие на дете със специални образователни потребности;
- оказва техническа помощ при подготовката на образователни материали за деца и ученици със специални образователни потребности;
- съдейства организационно и технически на учителя при провеждането на педагогическата ситуация по преценка на учителите по отделните учебни предмети или на учителите в групата в детскатаградина;
- познава индивидуалните учебни програми на детето;
- подпомага изпълнението на дейности, определени в плановете за подкрепа на децата и учениците със специални образователни потребности;
- подпомага работата на учителите за развитие на адаптивните способности на децата към образователната среда и за постигане на тяхната независимост;
- подпомага придвижването на деца със специални образователни потребности в сградата на детската градина или на училището;
- подпомага осигуряването на безопасни условия за обучение на децата и учениците, като подкрепя учителя при осигуряването на реда в групата или в класната стая в случайна проблемно поведение на дете или ученик;
- подпомага овладяването на хигиенни навици и самообслужването на децата и учениците в детската градина или училището;
- Спазва всички задължения при изпълнение на възложената работа, съгласно чл. 126 от КТ и Правилника за вътрешния трудов ред.
- При належаща необходимост помощник на учителя изпълнява функциите на помощник-възпитател.
Чл.63. Работещите в детската градина не могат да нарушават правата на детето, да унижават личното му достойнство, да прилагат формите на насилие / физическо,психическо, неглежиране, сексуално, вербално/ от които персонала трябва да се въздържа при изпълняване на служебните си задължения.
Чл.64. Детската градина създава на педагогическите специалисти условия за повишаване на професионалната квалификация в организирани форми на обучение и чрез самостоятелна подготовка, съгласно “Правила за участие на персонала в квалификационна дейност и механизъм за финансова подкрепа”.
Чл.65. Годишните средства за квалификация се определят от годишните средства за работна заплата на педагогическия персонал.
Чл.66. Работещите в ДГ, съзнателно подпомогнали извършване на актове на дискриминация, носят отговорност по силата на Закона за защита срещу дискриминацията.
Раздел ІІ
Деца и родители
Чл.67.(1)Децата в ДГ се отглеждат, възпитават и обучават при условия, които гарантират:
- равни възможности за физическо, духовно и социално развитие;
- техните права, свобода и сигурност;
- зачитане на достойнството им, уважение и любов към детето;
- възпитание в дух на разбирателство, мир и толерантност;
- приобщаване към националните традиции и културни ценности.
(2)Децатаиматследнитеправа:
- да бъдат обучавани и възпитавани в здравословна, безопасна и сигурнасреда;
- да бъдат зачитани като активни участници в образователнияпроцес;
- да получават библиотечно-информационно обслужване;
- 4. да получават обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие;
- 5. да бъдат поощрявани с морални и материални награди.
Чл.68. (1)Сътрудничеството и взаимодействието между родителите и детската градина се осъществяват чрез индивидуални срещи по график за индивидуални консултации с учителите и специалистите, в удобно за двете страни време; родителскисрещи; присъствие и участие на родителите в процеса на предучилищнотообразование; други форми за комуникация, както и всеки път, когато конкретна ситуация или поведение на детето го прави необходимо.
(2) Средство за връзка със семейството може да бъде и електронната поща на един от родителите, както и електронният дневник на групата, спазвайки утвърдените вътрешни правила за взаимодействие и комуникация между родители и учители чрез електронни средства.
(3) ДГ прилага модел за работа със семействата и децата в периода на адаптация от семейната среда към детската градина, който е неразделна част от този Правилник.
(4) Моделът по ал.3 задължително включва краткосрочно присъствие на родителите в ДГ. Продължителността на присъствието на родителите, както и дейностите, в които могат да участват, се определят предварително на индивидуални срещи между учителите и родителите.
Чл.69.(1) Детската градина осъществява процеса на подготовка, обучение, възпитание и социализация на децата във взаимодействие и сътрудничество с родителите.
(2) Родителите имат следните права:
- периодично и своевременно да получават информация за успеха и развитието на децата им в образователния процес, за спазването на правилата в детскатаградина и за приобщаването им към общността;
- да се срещат с ръководството на детската градина,с учителите и с другите педагогически специалисти в определеното приемно време или в друго удобно за двете страни време;
- да се запознаят с учебния план в детската градина;
- да присъстват и при желание от тяхна страна да бъдат изслушвани, когато се решават въпроси, които засягат права и интереси надетето;
- най-малко веднъж годишно д аполучават информация, подкрепа и консултиране в детската градини по въпроси, свързани с образованието и с личностното развитие на децата им;
- да избират и да бъдат избирани в обществения съвет на детската градина
- да изразяват мнение и да правят предложения за развитие на детската градина.
- да участват в основни и допълнително форми на педагогическо взаймодействие.
- да придружават децата от първа група през първата седмица от постъпване на детето в детската градина и предават детето на учителя в групата.
- да влизат от централния вход при заплащане на такси или издаване на служебни бележки. Служебните бележки се издават до два дни след подадено писмено заявление до директора на ДГ.
(3) Родителите имат следните задължения:
- да осигуряват редовното присъствие на детето в задължителното предучилищно образование, като уведомяват своевременно детскатаградина в случаите на отсъствие на детето;
- При отсъствие на дете от ДГ, родителите са длъжни да уведомят учителите до 8.30 часа за причините и продължителността на отсъствие;
- 3. редовно да се осведомяват за своите деца относно приобщаването им в детската градина, успеха и развитието им в образованието и спазването на правилата в ДГ;
- 4. да спазват правилника за дейността на детската градина и да съдействат за спазването му от страна на детето;
- 5. да участват в процеса на изграждане на навици за самоподготовка като част от изграждането на умения за учене през целия живот;
- 6. даучастват в родителските срещи;
- 7. да се явяват в детската градина след покана от учител, директор или друг педагогически специалист в подходящо за двете страни време.
- да се запознаят на родителска среща с Програмната система на ДГ за учебната година и правилниците на детската градина в частта, отнасяща се до тях;
- да информират учителите, медицинските или други педагогически специалисти за цялостното здравословно, физическко и психическо състояние на детето
- Родителите, чиито деца се обучават в самостоятелна форма на обучение по чл.112, ал.1, т.2 от ЗПУО, както и в самостоятелна организация, са длъжни да гарантират постигането на целите по чл. 5, да осигурят необходимите условия за обучение, познавателни книжки, учебници и учебни помагала, както и да прилагат по свой избор методики и подходи, съобразени с възрастта, индивидуалните потребности и интересите на детето.
- да осигурят на децата подходящо облекло и обувки, неувреждащи подовата настилка.
12.Да не водят на детска градина дете, коет опроявява признацин на заболяване (суха кашлица, затруднено дишане, възпалено гърло, умора, болки, загуба на вкус и обоняние и др.) и/или има температура по-висока от 37,3 градуса, както и да организират незабавното вземане на детето, в случаите когато бъдат уведомени от медицинското лице в детската градина, чето проявява признаци на заболяване.
Г л а в а с е д ма
ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл.70(1)Директорът на детската градина ръководи образователния процес в институцията в съответствие с държавната политика в областта на образованието. Директорът планира, организира, координира, контролира и отговаря за цялостната административно-управленска и финансова дейност в институцията в съответствие с правомощията, определени в държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
(2) Директорът като орган на управление и контрол на детската градина изпълнява своите функции, като:
- планира, организира, контролира и отговаря за дейностите, свързани с обучение, възпитание и социализациянадецата в детскатаградина;
- отговаря за спазването и прилагането на държавните образователни стандарти;
- утвърждава списък-образец на детската градина;
4.организира и ръководи процеса на самооценяване на училището чрез изготвяне на вътрешна оценка на качеството на предоставяното образование с оглед внасянето на подобрения в работата на детската градина;
- осъществява приеманет на децата за предучилищно образование в съответствие с наредбата на общинския съвет или с акта на съответния финансиращ орган и определя вида на организацията на всяка група в детската градина или за отделно дете в случаите на по часова и самостоятелна организация;
- организира и контролира дейности, свързани със задържането на подлежащите на задължително обучение деца от детската градина и с организирането и изпълнението на приема;
- подписва документите за преместване на децата, за завършено задължително предучилищно образование;
- съхранява печата на детската градина ;
- изготвя длъжностно разписание на персонала и утвърждава поименно разписание на длъжностите;
- сключва, изменя и прекратява трудови договори с педагогическите специалисти и с непедагогическия персонал в детската градина в съответствие с Кодекса на труда; обявява свободните работни места в бюрото по труда и в регионалното управление на образованието в три дневен срок от овакантяването им;
- организира ефективното управление на персонала, като създава условия за повишаването на професионалната му квалификация и за кариерно развитие на педагогическите специалисти;
- организира атестирането на педагогическите специалисти и при необходимост организира изработването на план за методическа и организационна подкрепа;
- отговаря за законосъобразно, целесъобразно, икономично и прозрачно разпореждане с бюджетните средства, за което представя тримесечни отчети пред общото събрание на работниците и служителите и обществения съвет;
- контролира и отговаря за правилното попълване и съхраняване на документите;
- съдейства на компетентните контролни органи при извършване на проверки и организира и контролира изпълнението на препоръките и предписанията им;
16.поощрява и награждава деца, учители и други педагогически специалисти и непедагогическия персонал за постиженията и изявите им;
17.налага санкции на учители и други педагогически специалисти и непедагогическия персонал;
- отговаря за осигуряването на здравословна, безопасна и благоприятна среда за обучение, възпитание и труд;
- отговаря за опазването и обогатяването на материално-техническата база на детската градина, като създава подходяща организация с целефективно изпълнение на задълженията;
- осъществява взаимодействие с родители и представители на организации и общности;
21.координира взаимодействието със социалните партньори и заинтересованистрани;
- представлява институцията пред администрации, органи, институции, организации и лица и сключва договори с юридически и физически лица по предмета на дейност в съответствие с предоставените му правомощия;
- съдейства на компетентните органи за установяване на нарушения по чл. 347 от Закона за предучилищното и училищното образование.
(3) В изпълнение на своите правомощия директорът издава заповеди.
(4) Директорът на детската градина е председател на педагогическия съвет и осигурява изпълнение на решенията му.
(5) Административните актове на директора могат да се отменят от кмета на община Плевен.
Чл.71. (1) Длъжността “директор” се заема въз основа на конкурс при условията и по реда, определени в КТ и чл.37 от ЗПУО.
(2) При отсъствие на директора за срок по-малък от 60 календарни дни, той се замества от определен със заповед за всеки конкретен случай заместник-директор, а при невъзможност – от определен със заповед педагогически специалист от институцията.
(3) При отсъствие на директора за срок по-голям от 60 календарни дни, Кметът на Общината сключва трудов договор с друго лице, което е заместник.
Чл.72. (1) Педагогическият съвет като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
- приема стратегия за развитие на детската градина;
- приема правилник за устройство на дейността на детската градина;
- приема учебен план;
- приема формите на обучение;
- приема годишния план за дейността на детската градина, плана за контролна дейност на директора, плана за тематична проверка;
- приема учебни планове за индивидуална форма на обучение;
- приема мерки за повишаване качеството на образованието;
- приема програма за превенция на ранното напускане на детската градина;
- приема програма за предоставяне на равни възможности и за приобщаване на децата от уязвими групи;
- предлага на директора разкриване на занимания по интереси;
- прави предложения на директора за награждаване на деца
- определя символи и ритуали и други отличителни знаци;
- участва със свои представители в създаването и приемането на етичен кодекс ;
- запознава се с бюджета на детската градина,дет.градина и центъра за подкрепа за личностно развитие, както и с отчетите за неговото изпълнение;
- периодично, най-малко три пъти през една учебна година, проследява и обсъжда
нивото на усвояване на компетентности от учениците и предлага съвместни мерки между учителите с цел подобряване на образователните резултати;
- упражнява други правомощия, определени с нормативен акт.
(2) Педагогическият съвет изпълнява функциите по ал.1 съобразно предмета на дейността си.
Чл.73 (1) Педагогическият съвет включва в състава си учителите, специалистите с педагогически функции и рехабилитатора.
(2) В състава на педагогическия съвет могат да участват с право на съвещателен глас представители на обществения съвет, настоятелството, медицинските лица, обслужващи детската градина, както и други лица.
Чл.74 (1) Педагогическият съвет се свиква най-малко веднъж на два месеца от директора. Извънредно заседание се свиква по писмено искане до директора на най- малко 1/3 от числения му състав или със Заповед на диектора.
(2) Решенията се вземат с обикновено мнозинство при присъствието на най- малко 2/3 от числения му състав.
(3)Решенията на педагогическия съвет могат да се отменят от самия съвет с квалифицирано мнозинство 2/3 от гласовете на присъстващите или от началника на РУО на МОН.
(4) За всяко заседание на педагогическия съвет се води протокол, а решенията се поставят в писмен вид на видно място за сведение и изпълнение. Изпълнението им се отчита на всяко следващо заседание.
(5) Педагогическият съвет работи по Правилник, приет на свое заседание и утвърден съсзаповед надиректора.
Чл.75.Общото събрание на ДГ:
- се запознава с Правилника за устройство на дейността, Правилника за вътрешния ред, Правилника за осигуряване на здравословни и безопасни условия на възпитание, обучение и труд, пакета от документи по противопожарна охрана, Програмата за оздравителна дейност, Етичен кодекс на учителите, служителите и работниците, Етичен кодекс на работещите с деца, Вътрешните правила, процедури и работни инструкции, уреждащи основните процеси и дейности в детската градина;
- се запознава с дейностите по охрана и безопасност на труда и взема мерки за намаляване и/или ликвидиране на риска от опасности;
- взема мерки за опазване на имуществото и за носене на имуществена отговорност;
- разглежда и решава въпроси, свързани със спазване клаузите в КТ и други нормативни документи;
- се запознава с изпълнение на бюджета всяко тримесечие; в началото на календарната година с Риск-регистър от СФУК.
Чл.76.(1) Настоятелството е независимо доброволно сдружение за подпомагане дейността на детската градина.
(2) Към всяка детска градина може да се създава само едно настоятелство.
(3) Настоятелството се създадава като юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност и организира дейността си при условията и по реда на Закона заюридическите лица с нестопанска цел и в съответствие с разпоредбите на този закон, на устава или на учредителния си акт.
Чл. 77. (1) Настоятелството се учредява по инициатива на директора на детската градина, на родители, учители или общественици.
(2) Лицата по ал. 1 отправят покана за участие в учредително събрание чрез средствата за масово осведомяване и/или лично до видни общественици, дарители, представители на юридически лица.
Чл. 78. (1) Органи на настоятелството са общото събрание и съветът на настоятелите.
(2) Членовете на съвета на настоятелите се избират от общото събрание за срок до 4 години.
(3) Съветът на настоятелите избира измежду членовете си председател.
Чл. 79. За постигане на целите си настоятелството:
- съдейства за осигуряване на допълнителни финансови и материални средства за детската градина и контролира целесъобразното им разходване;
- подпомага изграждането и поддържането на материално-техническата база на детската градина;
- съдейства при организиране на храненето, за осигуряване на транспорт и при решаването на други социално-битови проблеми на децата, учителите, детската градина;
- съдейства за реализирането на програми по проблемите на децата, за заниманията по интереси, организирания отдих, туризъм и спорт с децата;
- организират и подпомагат обучения на родителите по въпросите на възпитанието и развитието на техните деца;
- организират обществеността за подпомагане на детската градина;
- сигнализират компетентните органи за нарушения в системана на предучилищното образование.
Чл.80. (1) Родителският актив е орган за подпомагане дейността на отделната възрастова група.
(2) Родителите на групата сами избират на общо събрание броя на членовете, състава на актива, избират председател, касиер и секретар и вписват решението си в протокол.
(3) На всяка родителска среща и индивидуална консултация с родителите се водят протоколи, които учителите съхраняват в родителското портфолио на групата ведно с присъствения списък с подписи на родителите.
Чл. 81. (1) Общественият съвет се създава с цел създаване на условия за активни и демократично функциониращи общности към всяка детска градина.
(2) Общественият съвет е орган за подпомагане на развитието на детската градина и за граждански контрол на управлението й.
Чл. 82. (1) Общественият съвет се състои от нечетен брой членове и включва един представител на финансиращия орган и най-малко трима представители на родителите на деца от детската градина.
(2) Представителите на родителите се излъчват от събрание на родителите, свикано от директора на детската градина. На събранието се определя броят на представителите на родителите и се избират и резервни членове на обществения съвет.
(3) Председателят на обществения съвет се избира от членовете му.
(4) Членовете на обществения съвет се определят за срок не по-дълъг от три години.
Чл. 83. (1) Общественият съвет се свиква на заседание най-малко 4 пъти годишно, като задължително провежда заседание в началото на учебната година.
(2) С право на съвещателен глас в работата на обществения съвет на детската градина участва и представител на настоятелството.
(3) В заседанията на обществения съвет могат да бъдат канени и служители на детската градина, на регионалното управление на образованието, експерти, на работодателите, на синдикатите, на юридическите лица с нестопанска цел и други заинтересовани лица.
Чл. 84. (1) Директорът на детската градина има право да присъства на заседанията на обществения съвет и да изразява становище по разглежданите въпроси.
(2) Директорът е длъжен при поискване от обществения съвет да предоставя всички сведения и документи, необходими за дейността му.
(3) При необходимост директорът може да отправи искане до председателя на обществения съвет за свикването му.
Чл. 85. (1) Общественият съвет в детската градина:
- одобрява стратегията за развитие на детската градина и приема ежегодния отчет на директора за изпълнението й;
- участва в работата на педагогическия съвет при обсъждането на програмите по чл. 263, ал. 1, т. 8 и 9 от ЗПУО и при обсъждане на избора на униформи;
- предлага политики и мерки за подобряване качеството на образователния процес въз основа на резултатите от самооценката и инспектирането на детската градина;
- дава становище за разпределението на бюджета по дейности и размера на капиталовите разходи, както и заотчетазаизпълнениетому;
- съгласува предложението на директора за разпределение на средствата от установеното към края на предходната година превишение на постъпленията над плащанията по бюджета на детскатаградина;
- съгласува учебния план;
- участва с представители в комисиите за атестиране на директорите при условията и по реда на държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти;
- съгласува избора от учителите в детската градина по чл. 164, ал. 4 на познавателни книжки и учебни помагала;
- сигнализира компетентните органи, когато при осъществяване на дейността си констатира нарушения на нормативните актове;
- дава становище по план-приема за учебната година;
- участва в създаването и приемането на етичен кодекс на учителите, служителите и работниците в детската градина и на етичен кодекс на работещите с деца.
(2) При неодобрение от обществения съвет на актовете по ал. 1, т. 1 и 6 те се връщат с мотиви за повторно разглеждане от педагогическия съвет. При повторното им разглеждане педагогическият съвет се произнася по мотивите и взема окончателно решение.
Чл. 86. Условията и редът за създаването, устройството и дейността на обществения съвет се уреждат с Правилник, издаден от министъра на образованието и науката.
Г л а в а о с м а
ТАКСИ ЗА ПОСЕЩЕНИЕТО НА ДЕЦАТА В ДЕТСКА ГРАДИНА
Чл.87.(1) В детската градина се заплащат такси за дейности (изучаване на чужд език, футбол,танци и др.) извън задължителната учебна програма с писмено изразено желание на родителите (съобразно интересите и потребностите на децата). Таксите за допълнителните дейности се събират от представители на съответната институция.
Чл.88. (1) В последния работен ден от месеца, учител на групата приключва информацията за заявените и присъствени дни на децата в електронния дневник.
(2) За недостоверност и несъответствие на данните в ел. дневник на групата, заповедната книга за храна и книгата за реално присъствие педагогическите и медицински специалисти, както и непедагогическия персонал по Проекти носят дисциплинарна и материална отговорност.
(3). Всеки работен ден до 9.00часа учителите на групите първа смяна нанасят отсъствията на децата за деня в електронния дневник на групата.
(4) Всеки работен ден от 13 до 13,30 часа учителите, педагогическите и медицински специалисти, както и непедагогическия персонал по Проект първа смяна нанасят информацията в електронния дневник на детската градина.
(5) От 1 до 4 число на месеца, следващ на подадените и приключени отсъствия в ел. дневник се подава информация в НЕИСПУО, Модул „Отсъствия” – „Данни за децата, подлежащи на задължително предучилищнообразование” като се удостоверяват с електронен подпис на директора.
Чл. 89. (1) Децата записани за задължително предучилищно образование в целодневна и почасова организация в периода на учебното време, могат да отсъстват само по здравословни или по други уважителни причини, удостоверени с документ от компетентен орган, както и по семейни причини.
(2) Отсъствията на децата по семейни причини през учебно време е допустимо за не повече от 10 дни за съответната учебна година с писмено уведомяване от родителите в срок до 8.30 часа на предходния ден преди отсъствието.
(3) Извън случаите по ал. 2 отсъствие на децата, записани за задължително предучилищно образование е допустимо и за времето на ваканциите, определени в училищното образование за съответната година със заповед на министъра на образованието и науката, както и в случаите, когато присъственият образователен процес е временно преустановен по задължително предписание на компетентен орган, определен с нормативен акт.
(4) При повече от 3 (три) неизвинени отсъствия на детето АСП спира детските надбавки на родителя(настойника).
(5) Отсъствията на децата са допустими само за периода, за който в съответната област е регистрирано нивото на заболеваемостта по ал. 1.
(6) Отсъствията по ал. 1 са отсъствия по уважителни причини.
Чл.90. (1) Отписването на децата от детската градина става при следните случаи:
- по желание на родителите;
- при постъпване в първи клас;
Чл.91. Родителите са задължени своевременно да уведомяват учителите на групата при промяна на домашния адрес и телефон, при промяна на личния лекар и телефон на детето.
Г л а в а д е в е т а
ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДОКУМЕНТАЦИЯ
Чл.92. (1) ) Задължителната документация в ДГ и срокът за нейното съхранение е съгласно държавният образователен стандарт за информацията и документите за системата на предучилищното образование, определени в Наредба № 8/11.08.2016 г. за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование на МОН :
- книга за протоколите от заседанията на педагогическия съвет- 20 г.;
- книга за регистриране заповедите на директора- 5 години; към нея класьор с трудовидоговори, допълнителни споразумения и заповеди за прекратяване на трудови правоотношения-
50 години;класьор с други заповеди, свързани с дейността на детската градина- 20 години;
- книга за регистриране контролната дейност на директора и папка с протоколи от
извършенитепроверки – 5 години;
- книга за регистриране на проверките на контролните органи на МОН и класьор с констативните протоколи от направените проверки, регистрирани в книгата- 5 години;
5.Дневник – входяща и изходящакореспонденцияи класьори с кореспонденция – 10 години;
- книга за регистриране на дарения и класьор със свидетелства за дарения- 20 г.;
- летописна книга- постоянен;
- книга за санитарното състояние- 5 години;
- удостоверение за преместване на дете от подготвителна група;
- изходящ дневник за регистриране на издадените удостоверения за преместване на дете от подготвителна група;
- удостоверение за завършена подготвителна група;
- книга за регистриране на удостоверенията за завършена подготвителна група- 50 години;
- книга за заповедите за храна – 5 г.;
- сведение за организацията на дейността в детската градина Списък- образец№ 2–на електронен и хартиен носител – 5 години; Съхраняването на документите в електронен формат се извършва съгласно Наредбата за вътрешния оборот на електронни документи и документи на хартиен носител в администрациите.
(2) Изискванията към формата, съдържанието, воденето и съхранението на задължителната документация в ДГ се спазват по реда, определен с държавният образователен стандарт за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование.
(3) В ДГ е въведена и друга допълнителна задължителна документация, свързана сдейността й иосигуряваща нормалното й функциониране, уредена във вътрешни правила и процедури:
във всяка група:
- ел. дневник на групата и годишни тематични разпределения;
- портфолио за взаимодействие с родителите (планове, протоколи от род. срещи, списъци и пр.);
- лично портфолио на детето;
- портфолио за диагностика на детското развитие;
- класьор за проекти на групата;
- лично портфолио на учителя;
- портфолио с документация за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностното развитие на децата в групата- доклади,отчети и пр.;
- дневник за предаване и приемане на смените учител- помощник-възпитател при ползване регламентирана почивка от учителите;
- списък с данни за децата, проявяващи алергии и специфични особености във връзка с храненето и поведението,поставен на видно място в спалното помещение на групата;
- книга за отчитане режима на стерилизация на съдовете за хранене;
- дневник за изключване на ел.захранването след работно време ( в двата сектора).
- в извънредно положение, епидемия или карантина чек лист за дезинфекция на работните зони и дневник/рапортна тетрадка/ за приема, температура и престой на детето;
в кабинета на педагогическите специалисти:
- дневник за дейностизаподкрепазаличностноразвитие
- график за работа;
- Класьор с Планове за доп. подкрепа на ДСОП;
- портфолио за диагностика на детското развитие;
- портфолио на педагогическите специалисти;
- детско портфолио;
в медицинския кабинет- допълнение на всички книги, регистри и журнали:
- рехабилитатор- график за работа, досие на децата с ДЦП и проблеми в опорно- двигателния апарат (характеристики, резултати от диагностичната дейност и пр.); график за провеждане на оздравителните дейности; досие за профилактичната дейност, програми за оздравителна дейност, материали от квалификационната дейност;
- медицински специалисти:
2.1. лични медицински досиета на децата по групи (лична здравно-профилактична карта, изследвания, мед.бележки, ТЕЛК, имунизации);
2.2. рапортна книга;
2.3. филтърна книга;
2.4. регистър на децата с ТЕЛК; книга за валидност на ТЕЛК;
2.5. регистър на новоприети деца; регистър на напуснали и с промени;
2.6. папка с отчети за РЗИ и Община Плевен;
2.7. досие с планове, лекции на здравна тематика, анкети и пр.;
2.8. журнал за проведени инструктажи;
2.9. амбулаторна книга за отразяване отсъствията на децата по мед.причини;
2.10. книга за регистриране валидността на здравни книжки на персонала;
2.11. журнал за антропометрични измервания на децата;
2.12. журнал за УВО на децата;
2.13. журнал за отчитане използваните лекарствени средства;
2.14. дневник за поддържане на санитарно-хигиенното състояние в детската градина;
2.15. книга за регистриране на ОЗБ;
2.16. книга за контактни с ОЗБ;
2.17. папка с бързи известия от личните лекари;
2.18. книга за санитарно-хигиенното състояние в детската градина- за проверки на РЗИ; папка с протоколи от проверките;
2.19. папка с протоколи от изследвания на контактни на Скарлатина;
2.20. папка с протоколи от изследвания за чревни паразити
- дневник за изключване на ел.захранването след работно време
4.входящ дневник за получаване на храна.
в кабинета на гл.счетоводител.:
- досие с тримесечни и едномесечни отчети, оборотна ведомост и баланс;
- банкови документи
- рекапитулации от заплати
- отчети и справки за таксите на детската градина
- папка с инвентаризация
- заявки до Община – Плевен
в кабинета на ЗАС-касиера:
- служебни досиета на персонала;
- книги за проведените инструктажи и класьор с протоколи;
- досие с документи на групата по условия на труд;
- досие с документи, свързани с осигуряване на здравословни и безопасни условияна труд;
- ведомост за заплати;
- касова книга и документите към нея;
- папка с банкови документи;
- ценни книжа кочани с квитанции;
9.папка с документи за НОИ
10.папка с документи на НАП
11.книга за дарения на детската градина
12.книга за заявената бройка деца за храна;
- книга за отразяване режима на стерилизация на съдовете;
- дневник за отразяване състоянието на противопожарните уреди, съоръжения и средства;
- папка с годишна спецификация за доставка на минимални количества природен газ;
- книга за заявки за ремонтни дейности по обекти.
17.входящ дневник за уведомления
в офиса: Системата НАССР:
- дневник за входящ контрол на приетите храни и опаковъчни материали;
- дневник за поддържане на хигиенното състояние на обекта;
- дневник за отчитане температурата на хладилната система;
- дневник за личната хигиена на персонала;
- дневник за бракуване на хранителни продукти;
- дневник за инструктаж и обучение на персонала;
- формуляр за температурен контрол на кулинарното производство (вечеря);
- папка със сертификати от кухня-майка;
- чек лист пропусквателен режим на персонала;
- Дневник за изключване на ел. захранването.
в пункта на Детска млечна кухня- система за самоконтрол:
- дневник за входящ контрол на приетите храни и опаковъчни материали;
- тетрадка за заявки към Млечна кухня;
- папка със сертификати от Млечна кухня;
при председателите на СО : класьор с действащите правилници, вътрешни правила и процедури,копие от щатно непоименно разписание, Етичен кодекс на служителите в ДГ, Етичен кодекс на работещите с деца, планове, програми, длъжностни характеристики и пр.
Г л а в а д е в е т а
ФИНАНСИРАНЕ
Чл.93. (1) Финансирането на дейностите се осъществява със средства от държавния бюджет и от общинския бюджет. ДГ прилага системата на делегирани бюджети.
(2) Размерът на средствата по ал.1 се определя съгласно ЕРС за едногодишна издръжка на дете, в зависимост от възрастовата му група.
(3) Чрез държавния и общинския бюджети се осигуряват средства за: заплати, осигурителни вноски, храна, осветление и отопление, услуги, материали, учебни помагала за подготвителна група, поддържане на МТБ и здравословни и безопасни условия на труд и др.
(4) ДГ може да си осигурява средства за издръжка и развитие на МТБ и от други източници- дарения, които се регистрират като приходи.
Чл.94. Директорът и гл.счетоводител на ДГ разработват бюджет за текущата година и бюджетна прогноза, по указание на МФ,които се представя на финансиращия орган Община Плевен за утвърждаване.
Чл.95. След приемане на Закона за държавния бюджет финансиращият орган утвърждава бюджета на детската градина – второстепенния разпоредител с бюджетни кредити (Решение на Общински съвет Плевен № 434/ 29.01.09 г.), а директорът осигурява изпълнението му, за което се отчита пред финансиращия орган.
Чл.96. В ДГ действа система за финансово управление и контрол, съгласно Закон за финансово управление и контрол в публичния сектор от 2006 г. Обн., ДВ, бр. 21 от 10.03.2006 г., доп., бр. 42 от 5.06.2009 г., изм. и доп., бр. 54 от 16.07.2010 г., доп., бр. 98 от 13.12.2011 г., в сила от 1.01.2012 г., изм., бр. 15 от 15.02.2013 г., в сила от 1.01.2014 г., бр. 43 от 7.06.2016 г., бр. 95 от 29.11.2016 г.
Чл.97. Оптимизирането на режима на икономии, не нарушават нормалното протичане на дейностите в ДГ. Ефективното използване на ресурсите на бюджета, осигурен от Община Плевен, се организира чрез:
- контрол на разходите за материали, горива и енергия;
2.поддържане режима на ефективно ограничаване на всички неприсъщи и възможно допустими разходи;
3.при необходимост разработване на система от мероприятия, целящи запознаването на финансиращия орган с действително потребностни проблеми на ДГ.
Г л а в а д е с е т а
ОХРАНА И КОНТРОЛНО-ПРОПУСКВАТЕЛЕН РЕЖИМ
Чл. 98. (1) В ДГ е осигурена охрана –СОД от фирма “Експрес Секюрити”СОД ООД;
(2) В ДГ има видеонаблюдение на всички входове.
Чл.99. (1) В ДГ е изготвен контролно-пропусквателен режим, подробно уреден в глава четвърта на правилника за вътрешния ред “Охрана на детската градина и имуществена отговорност”(СОД и пр.).
(2) Със заповед на директора, във връзка със заповед на министъра на образованието и науката, са определени превозните средства с право на влизане и място на паркиране на територията на детската градина, времето на престой и отговорници.
(3) В ДГ със заповед на директора е утвърдена работна инструкция “Спазване на контролно-пропусквателния и охранителен режим”.
(4)В детската градина със заповед на директора са утвърдени План и Правила за сигурност.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
пар. 1. Този правилник влиза в сила от деня на запознаване на служителите с него и отменя досега действащия правилник.
пар. 2. Директорът има право да издава заповеди, свързани с устройството на дейността на ДГ.
пар.3. Настоящият правилник може да се актуализира в началото на всяка учебна година, при нов трудов договор на директора, при излизане на нови нормативни документи и належащи промени.
пар. 4. ЗАС-касиерът и медицинските специалисти запознават новопостъпилите служители с този правилник.
пар. 5. Учителите запознават родителите лично срещу подпис с частта от правилника, отнасяща се до тях.
пар. 6. Неразделна част от настоящия правилник са утвърдените със заповед на директора вътрешни правила, процедури и работни инструкции, които регламентират подробно изпълнението на конкретните дейности, функции и процеси.
ПУДДГ е приет на общо събрание от 12.09.2024 г. и утвърден със заповед на директора № РД-12-9 / 16.09.2024г.