Details

img img img

 

 

 

АКТУАЛИЗАЦИЯ

НА

Стратегия за развитие на

 

НА  ДГ “ТЕМЕНУГА”,

гр. Плевен

 

В  ПЕРИОДА 2024/2027 ГОДИНА

 

 

 

 

Настоящата стратегия е разработена съгласно чл. 70 от Закона за предучилищното и училищното образование, изм. и доп. ДВ бр.11/02.02.2023 г. в съответствие с Наредба № 5/17.06.2016 г. за предучилищното образование и изискванията на държавния образователен стандарт. Кореспондира с основните идеи от Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030), Стратегия на Съвета на Европа за правата на детето (2016-2021), Национална стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността (2014 – 2020),  Национална стратегия за учене през целия живот за периода 2014 – 2020 година, Стратегия за ефективно прилагане на информационни и комуникационни технологии в образованието и науката на Република България (2014-2020 г.) и др.

Стратегическото планиране в детската градина е непрекъснат управленски процес, свързан с прогнозиране и адаптиране към промените в заобикалящата ни среда. Идеята е чрез реализиране на система от управленски, административни и педагогически действия да се стигне до утвърждаване на авторитета на детската градина като институция.

 

  1. ВЪВЕДЕНИЕ

Настоящата стратегия съответства на визията и общите цели на политиките на Националната програма за развитие на България до 2030 г. в частта ѝ за предучилищното образование и за ученето през целия живот. Тя е изготвена в синхрон с перспективите, заложени в актуални стратегически документи на глобално и европейско ниво.

При изпълнение на целите ще бъдат съблюдавани следните принципи:

  • Партньорство и съгласуваност – активно взаимодействие и синхронизиране между образователните институции, органите на централната и местната власт, културните институции, научните организации, социалните партньори, работодателите и гражданското общество;
  • Иновативност – формулиране на нови подходи, мерки и дейности за постигане на целите, заложени в Стратегическата рамка;
  • Измеримост, приемственост и устойчивост на резултатите – гарантиране на целенасоченост, последователност и осигуряване на дългосрочни ползи/ефекти от постигнатите резултати;
  • Прозрачност и отчетност на мерките и резултатите – приоритетната значимост на образованието, обучението и ученето в Република България изисква висока степен на информираност на обществото.

Включените в нея цели, мерки и индикатори за резултат ще бъдат актуализирани всяка учебна година в съответствие с постигнатия напредък или промяна в предизвикателствата.

Поставените стратегически цели ще се изпълняват в сътрудничество между всички отговорни институции и заинтересовани страни.

Визията на ДГ съответства на визията за развитие на висококачествено, приобщаващо, ценностно-ориентирано и продължаващо през целия живот образование, обучение и учене, съобразявайки се с националните образователни традиции и следвайки националните  приоритети.

ІI. ОЦЕНКА НА АКТУАЛНОТО СЪСТОЯНИЕ

Основна цел на преподаването е чрез прилагане на нови методи и подходи да се направи обучението по-привлекателно и практически ориентирано и да се изградят нагласи за учене през целия живот. Да се оптимизират стандартите, учебните планове и програми с цел по-тясно обвързване на придобитите знания и умения с практическото им прилагане.

Осигурени са условия и е осъществена подкрепа за създаване и прилагане на иновации във всички сфери и  модернизиране на образователната среда. Важно е прилагането на нови методи на преподаване.

Дигитализацията на учебния процес е ключов елемент на модерното образование, чрез който се оптимизира процесът на обучение и се повишава неговата ефективност. Направени са и стъпки по посока на дигитализация в управлението на детската градина, което подпомага процеса на взаимодействие с родителите.

 

ІІІ. ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА

Комплексът от умения, необходими за живот в XXI век, непрекъснато се разширява. Все по-осезаема става нуждата от социална и емоционална интелигентност, както и на функционална грамотност в областта на четенето, математиката, природните науки и технологии и дигиталните умения. Поставя се акцент върху умения като критично мислене и изказване на информирано мнение, насоченост към решаване на проблеми и умение за работа в екип, както и върху качества на личността като етично поведение, любознателност, адаптивност, лидерство, социална отговорност и приемане на различията. Целта е формирането на ценности и изграждането на  ценностно-ориентирано поведение.

В този процес пряко ангажирани са и родителите и учителите. За да се справят уверено с най-големите предизвикателства в света, сегашните деца и бъдещите ученици, е необходима промяна в начина на преподаване и усвояване на знанията и уменията при формиране на ценности и нагласи.

За целта се налага преход от преподаване, запаметяване и възпроизвеждане на информация към използване на интерактивни методи, активно взаимодействие между участниците в образователния процес и персонализация на учебното съдържание.

 

Задълбочаващите се социални неравенства и миграционните процеси в глобален план затрудняват включването на определени групи в образование. В България са налице социално-икономически, демографски и други бариери пред образованието. Образователната система търси устойчиви и ефективни решения за успешно включване и трайно приобщаване на всяко дете, независимо от регионалните особености, социално-икономическия статус на семейството и майчиния език.

Мерките за превенция на агресията и тормоза и за недопускане на дискриминация съдействат за създаване на сигурна, безопасна и подкрепяща атмосфера в образователните институции. През следващите  години е необходимо политиките за качествено приобщаващо образование да бъдат трайно продължавани и надграждани. Особено внимание ще бъде обърнато на пълноценното включване и приобщаване в образователния процес на децата със специални образователни потребности, от уязвими групи. Ще се акцентира на индивидуалния подход на преподаване и учене, отчитащи индивидуалния напредък на всяко дете.

Ще се прилагат мерки за адаптация и плавен преход от семейна към образователна среда и при преминаване между отделните етапи и степени на предучилищното и училищното образование. От значение ще бъде и сътрудничеството между детските градини и училищата с държавните и местните органи в социалната и здравната сфера, с образователните медиатори и местните общности.

 

  1. I ВИЗИЯ И ПРИОРИТЕТНИ ОБЛАСТИ
  2. ВИЗИЯ:

Отчитайки качествено променената социална среда и роля на образованието, обучението и ученето в съвременните общества, както и постиженията и проблемите пред българското образование, настоящата концепция формира следната

Визия: Предучилищното образование да подготвя децата като функционално грамотни, иновативни, социално отговорни и активни граждани, мотивирани да надграждат своите компетентности чрез учене през целия живот.

ДГ да осигурява максимално сигурна, здравословна, екологична и подкрепяща среда, където си дават среща образователни традиции, иновативни педагогически решения и дигитално развитие.

Мисия:формиране на знаещи и можещи личности, способни да правят отговорни избори и да реализират целите си в динамична и конкурентна социална среда.

Педагогическият специалист до 2030 година е компетентен, подкрепящ, диалогичен, с мисия и с нагласа за постоянно учене и развиване на личностните си и професионални компетентности. Той е отговорен за когнитивното, творческото, личностно и емоционално развитие на децата.

Децата до 2030 година притежават компетентности и се стремят към личностно развитие и усъвършенстване през целия живот.

Визията за образованието до 2030 година, очертава и основни приоритетни области за развитие, както и целите и мерките за постигането им.

 

ПРИОРИТЕТНИ ОБЛАСТИ: Приоритетните области обхващат следните предизвикателства:

  1. Качество на образованието и мерки за неговото повишаване.
  2. Патриотично възпитание, формиране на национално самосъзнание и общочовешки ценности на децата.
  3. Осигуряване на условия за физическа активност и участие в спортни дейности.
  4. Гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование.
  5. Механизъм за съвместна работа с институциите по обхващане и включване в системата на предучилищното образование.
  6. Предоставяне на равни възможности за обучение и/или възпитание.
  7. Приобщаване на деца.
  8. Противодействие на тормоза и насилието.
  9. Превенция на риск от ранно отпадане от системата на предучилищното и училищното образование.

 

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 1.

КАЧЕСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И МЕРКИ ЗА НЕГОВОТО ПОВИШАВАНЕ

По-ранното обхващане на децата във форми на образование и грижи в ранна детска възраст ще бъде ключов приоритет в образователните политики предвид това, че предучилищното образование осигурява развиване на познавателни и социално-емоционални умения, което е основополагащо за по-добри образователни резултати на децата в училище, а в перспектива – и за успешна личностна и професионална реализация.

Цели и групи мерки/дейности:

  • Разширяване на обхвата на децата от 2 до 7 години в образование и грижи в ранна детска възраст.
  • Ефективна социализация. Прилагане на ефективен модел за успешна адаптация и плавен преход на детето от семейната среда към детската градина, включително чрез инвестиции в подкрепяща, приемна, безопасна, мултикултурна, интерактивна среда съвместно със семейството, което да подкрепи детето в периода на преход; Разширяване на общата и допълнителната подкрепа за децата в детските градини и групите за предучилищно образование в училище; Регламентиране и прилагане на приобщаващи грижи и образование за децата до 3 години по модела на приобщаващото образование за децата от 3 до 7 години;  Допълнително обучение по български език за децата, чийто майчин език е различен от българския;  Задълбочаване на партньорството между родителите и институциите, предоставящи услуги в областта на образованието и грижите в ранна детска възраст.
  • Осигуряване на качествено образование и грижи за всяко дете в ранна възраст Подобряване на условията за отглеждане, възпитание, обучение и социализиране на децата в детските градини чрез: утвърждаване на стандарти за ранно детско развитие и създаване на условия за тяхното прилагане; прилагане на програми за ранно учене, съобразени с възрастовите особености на децата от 2 до 3 години.
  • Създаване на предпоставки за прилагане на индивидуален подход към детето чрез: Засилване на фокуса върху усвояване на ключовите компетентности за учене през целия живот. Развитие на творческото и критично мислене;    изграждане на среда на доверие и партньорство с родителите за постигане на споделено разбиране за ролята, отговорността и дейностите по сътрудничество за всеки участник в системата за ранно образование и грижи;    Модернизиране на материалната база, оборудването и дидактическите средства в детските градини. Насочване на детето към занимания, съобразени с неговите потребности; –  Индивидуална подкрепа за всяко дете; – Включване в дейности за усвояване на българския книжовен език и повишаване на грамотността.

 

 

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 2

РАЗВИТИЕ НА СПОСОБНОСТИТЕ И ЗАЛОЖБИТЕ. ПАТРИОТИЧНО ВЪЗПИТАНИЕ, ФОРМИРАНЕ НА НАЦИОНАЛНО САМОСЪЗНАНИЕ И ОБЩОЧОВЕШКИ ЦЕННОСТИ.

Целта при придобиване на съвременните ключови компетентности ще бъде развитие на личностния потенциал на детето, осигуряване на условия за удовлетворяване на индивидуалните му потребности и ранно откриване на заложбите му. Акцентът при обучението ще бъде изместен от възпроизвеждане на готови знания към развитие на съвременни умения и практическа приложимост на изучаваното образователно съдържание, както и върху социалната и емоционалната интелигентност на децата. За осъществяването на целите на политиката ще се осъществява партньорство и ефективно с родителите и другите заинтересовани страни.

Възпитание в патриотизъм и формиране на национално самосъзнание и общочовешки ценности. Насоченост на обучението към формиране и усвояване на умения за разбиране и отговорно поведение в обществото; подпомагане процеса на личностно развитие и себепознание в контекста на взаимодействие с другите хора.

Цели и групи мерки/дейности:

Цел 2.1. Обучение, ориентирано към формиране и развитие на ключовите компетентности и на умения за живот и работа през XXI век.   Актуализиране на ДОС за предучилищното образование, основано на измерване и анализ, и синхронизирането му със стандарти за ранно детско развитие;   Поставяне на акцент върху изграждането на социални умения и емоционална интелигентност от ранна детска възраст;    Създаване и използване на разбираеми, атрактивни и съвременни средства за постигане на очакваните резултати от обучението – познавателни книжки и учебни помагала.

Цел 2.2. Формиране на умения при децата да използват придобитите компетентности при изпълнение на ежедневни задачи, за справяне в сложни и непознати житейски ситуации в променяща се околна среда; Придобиване на компетентности чрез свързване на знанията и уменията от различни области за прилагане на наученото в практически ситуации, поощряване на ученето чрез преживяване и решаване на реални проблеми;  Създаване на условия и подкрепа на екипната работа на учителите за интегриране на учебното съдържание;

Цел 2.3. Възпитание в ценности. Насърчаване на ценностно-ориентирано поведение и създаване на атмосфера, благоприятстваща формиране на социални и граждански компетентности; Реализиране на инициативи за съхраняване и утвърждаване на българската национална идентичност и популяризиране на българския език, традиции и култура;    Възпитание, насочено към изграждане у децата на стремеж за изказване на информирано мнение, за проява на взаимно уважение, разбирателство и сътрудничество; възпитание в доброта;

Цел 2.4. Развитие на способностите, интересите и заложбите.  Разширяване на спектъра от занимания по интереси, насочени към развитието на личностни и междуличностни умения; Разширяване на обхвата на децата в заниманията по интереси, чрез провеждане на различни форми на  Подкрепа за участие в конкурси и състезания в областта на изкуствата и спорта;  Предоставяне на материални и морални стимули за децата с изявени интереси в определена област;

 

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 3

ОСИГУРЯВАНЕ НА УСЛОВИЯ ЗА ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ И УЧАСТИЕ В СПОРТНИ ДЕЙНОСТИ. РАВЕН ШАНС ЗА ВСЯКО ДЕТЕ.

 

Физическата активност е жизненоважна за малките деца, тъй като допринася за тяхното здраве, развитие на двигателните умения, когнитивен растеж, емоционално и социално благополучие. Помага за формирането на навици, увереност и творчество. Редовната физическа активност от ранна възраст поставя основите на здравословен, активен и пълноценен живот.

 

 

 

 

Ученето на хигиена, хранене и физически упражнения в ранна възраст насърчава здравословни навици, които могат да останат за цял живот.

Цели и групи мерки/дейности:

Цел 3.1. Подобряване на психо – емоционалното състояние на децата; – Повишаване на функционалните възможности на децата и укрепване на здравословното им състояние; Предизвикване на траен интерес в децата за занимания с физически упражнения, игри и спорт; Устойчиво спортно участие и избор за активен начин на живот на децата;

Цел 3.2. Физическа активност и приобщаване на децата със СОП;  Формиране на умения за изпълнение на елементи от спорт; Изграждане на  умения за взаимодействие в екип;

Цел 3.3. Формиране на двигателни качества у децата;  Развитие на игровата култура на децата в игрово- двигателен и поведенчески план; Обогатяване на знания и развиване на умения за спорт;

Цел 3.4. Закаляване, укрепване на здравето и снижаване на заболеваемостта на децата. Провеждане на оздравителна дейност чрез допълнителни форми за усъвършенстване на физическата дееспособност – лечебна физкултура. Двигателни дейности, хигиенни и водни закалителни процедури, разходки сред природата, лечебна физкултура, ерготерапевтични дейности. Педагогическите, ерготерапевтични и оздравителни дейности в условията на приобщаващото образование в детската градина са доказано средство за формиране на представи за здравна култура, за здравословен начин на живот и физическа активност на децата от предучилищна възраст. Те се провеждат в екип от педагогически и медицински  специалисти.

 

 

 

 

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 4

ГРАЖДАНСКО, ЗДРАВНО, ЕКОЛОГИЧНО И ИНТЕРКУЛТУРНО ОБРАЗОВАНИЕ.

Гражданското образование играе решаваща роля за цялостното развитие на децата. То спомага за развитието на основни когнитивни умения като памет, внимание и решаване на проблеми. Създава солидна академична основа, насърчавайки любовта към ученето и любопитството. Допринася за социалната стабилност чрез насърчаване на равенството на възможностите и възпитава отговорно гражданско поведение.

Цели и групи мерки/дейности:

Цел 4.1. Придобиване на компетентности чрез свързване на знанията и уменията от различни области за прилагане на наученото в практически ситуации, поощряване на ученето чрез преживяване и решаване на реални проблеми. Възпитание, насочено към изграждане у децата на стремеж за изказване на информирано мнение, за проява на взаимно уважение, разбирателство и сътрудничество; възпитание в доброта; Обучение, насочено към приобщаване към европейските и общочовешките ценности;

 

Цел 4.2. Развитие на ценностно-ориентирано поведение за зачитане на човешкото достойнство, свободата, демокрацията, равенството, правовата държава и правата на човека, с акцент върху правата на детето и детското участие.

 

 

 

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 5

МЕХАНИЗЪМ ЗА СЪВМЕСТНА РАБОТА С ИНСТИТУЦИИТЕ ПО ОБХВАЩАНЕ И ВКЛЮЧВАНЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ.

В управлението на системата на образованието на всички нива се утвърждават интегрираният подход и ефективното взаимодействие със заинтересованите институции и гражданите. Насърчаване на стратегическите партньорства и мобилността с цел обучение и обмяна на добри практики. Насърчаване на  политиките за свързаност между образователните институции, в това число споделянето на ресурси, работата по проекти и в мрежи.

Цели и групи мерки/дейности:

Цел 5.1. Взаимодействие между институциите за прилагането на комплекс от мерки за обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система; Осъществяване на пряко и системно взаимодействие с родителите за обхващане и включване на децата в образователната система чрез мотивирането им за осигуряване на трайното присъствие на детето в образователната институция.

Цел 5.2. Прилагане на екипен подход на взаимодействие между всички участници в образователния процес в институциите от системата на предучилищното и училищното образование; Утвърждаване на Обществените съвети като ефективен участник в живота и в организационното развитие на ДГ, разширяване на участието му  при вземането на решения;  Подобряване на образователната среда чрез създаване и развиване на общности между учители, родители и други заинтересовани страни;

Цел 5.3. Съвместна работа с медиатори и местни общности.

 

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 6

ПРЕДОСТАВЯНЕ НА РАВНИ ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ОБУЧЕНИЕ И/ИЛИ ВЪЗПИТАНИЕ

Изпълнение и надграждане на политиките за осигуряване на ранен шанс и равен достъп до образование, превенция на отпадането и реинтеграция в образователната система. Приоритетно ще се изпълняват мерки, насочени към гарантиране на устойчивост на процеса на образователна интеграция, намаляване на неравенствата, насърчаване на социалното включване, мотивация на деца и родители за образование, системна работа с родителите за привличането им като пълноценни участници в образователния процес. Мерки за разширяване на възможностите за ефективно приобщаване на деца със специални образователни потребности, от уязвими групи, включително деца от малцинства, на търсещи или получили международна закрила и мигранти. Ще се засили сътрудничеството между институциите от системата на предучилищното и училищното образование с държавните и местните органи в социалната и здравната сфера, с образователните медиатори, родителите и местните общности. Ще се осигурява приобщаваща, подкрепяща, сигурна и безопасна образователна среда за провеждане на ефективен образователен процес, за опазване и укрепване здравето на децата и за тяхното пълноценно личностно развитие.

Цели и групи мерки/дейности:

Цел 6.1. Преодоляване на регионалните, социално-икономическите и други бариери за достъп до образование.

Изграждане на достъпна архитектурна среда в образователните институции; Устойчивост и надграждане на подкрепата за детските градини с концентрация на деца от уязвими групи.

Пълноценна социализация и гарантиране на равен шанс на децата със специални образователни потребности и деца от етническите малцинства; Утвърждаване на интеркултурно и подкрепящо образование, като неотменна част от процеса на модернизация на българската образователна система.

Цел 6.2. Функционално оценяване на образователните потребности на децата със специални образователни потребности и хронични заболявания; Разработване и прилагане на програми за психомоторно, познавателно и езиково развитие, за индивидуална и групова работа при установени езикови и/или емоционално-поведенчески и/или сензорни затруднения;

Прилагане на индивидуален подход към потребностите на всяко дете

Цел 6.3. Регламентиране на възможността за включване на повече педагогически специалисти съобразно необходимостта в група с оглед отделяне на повече внимание и грижи; Прилагане на приобщаващи грижи и на модели за адаптация и плавен преход на детето към условията в детската градина.

Изпълнение на програми за възпитателна работа, вкл. споделяне на модели за възпитателни взаимодействия в образователния процес; Споделяне на добри практики и иновации във възпитателната дейност на образователните институции; Формиране на нагласи за приемане на различията между децата, основани на раса, народност, етническа принадлежност, произход, религия;

 

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 7

ПРИОБЩАВАНЕ НА ДЕЦА

Цялостната политика за приобщаване е насочена към създаване на условия за подкрепа на индивидуалността на всяко дете чрез премахване на пречките пред ученето и към създаване на възможности за развитие и участие на децата във всички аспекти на живота. Осигурява се подкрепа за личностно развитие на децата със специални образователни потребности. Подкрепата се оказва от специалисти в детската  градина – психолог, ресурсен учител, логопед, мед. рехабилитатор за подкрепа на процеса на приобщаващото образование.

Политиката за приобщаващото образование се надгражда и чрез изпълнение на мерки: за подкрепа на всички деца, които имат затруднения с усвояване на образователното съдържание; преход към следваща образователна степен.

Цели и групи мерки/дейности:

Цел 7.1. Гъвкавост и динамичност на процеса на приобщаващото образование съобразно потребностите на децата и в зависимост от спецификата на обществения живот.

Цел 7.2. Създаване на условия за приобщаващо образование за деца, чиито майчин език не е български и допълнително обучение по български език за деца с обучителни трудности по български език и деца със СОП. Насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на децата със СОП, с хронични заболявания, в риск и с изявени дарби чрез допълнителна подкрепа, с оглед успешната им реализация и социализация.

 

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 8

ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ТОРМОЗА И НАСИЛИЕТО

Необходимо е да се прилагат устойчиви политики, насочени към превенция и интервенция на насилието и тормоза и за създаване на подкрепяща и сигурна образователна среда.

Цели и групи мерки/дейности:

Цел 8.1 Превенция и намаляване на агресията и тормоза и недопускане на дискриминация в образователната институция;    Оказване на психологическа и педагогическа подкрепа за децата и родителите;    Квалификация на педагогическите специалисти за управление на конфликти, справяне с агресията, дискриминацията и насилието;    Изпълнение на инициативи за повишаване на толерантността и за намаляване на агресията;

Цел 8.2. Споделяне на успешни училищни политики за превенция и намаляване на агресията и тормоза и недопускане на дискриминация;    Формиране на компетентности за междукултурен диалог, провеждане на кампании за толерантност и намаляване на агресията при децата;    Разработване и прилагане на модели на взаимодействие дете– родители – учители/психолози за превенция и намаляване на агресията и тормоза.

 

 

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ 9

ПРЕВЕНЦИЯ НА РИСК ОТ РАННО ОТПАДАНЕ ОТ СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ.

Пътят към по-привлекателно и по-качествено образование минава през ефективните училищни общности, обединени от споделена система от образователни ценности. Целесъобразно е прилагането на  политики за създаване и задълбочаване на връзките и взаимодействието в училищната общност между всички участници в образователния процес (деца, учители и други специалисти и родители), с местните власти и местната общност, както и с институции и граждански организации, имащи отношение към образователното и личностно развитие на децата. Те са насочени към постигане на споделена визия за развитието на детската градина. Целта е утвърждаването на устойчив, позитивен училищен климат, на атмосфера на доверие, уважение и грижа за другия, на чувството за общностна принадлежност и стремеж към по-добри постижения.

Цели и групи мерки/дейности:

Цел 9.1. Взаимодействие между институциите за прилагането на комплекс от мерки за обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система. Осъществяване на пряко и системно взаимодействие с родителите за обхващане и включване на децата в образователната система чрез мотивирането им за осигуряване на трайното присъствие на детето в образователната институция.

Съвместна работа с медиатори и местни общности.

Цел 9.2. Своевременно извършване на посещения по домовете на децата в риск от отпадане, за които се установи, че отсъстват от детската градина без уважителни причини.

Прилагане на мерки за обща и допълнителна подкрепа на децата в риск от отпадане в съответствие с държавния образователен стандарт за приобщаващо образование.

 

 

  1. ФИНАНСИРАНЕ

Изпълнението на заложените цели ще бъде финансирано от следните източници: Държавен бюджет (включително национални програми за развитие на образованието), Общински бюджет; Европейски и международни фондове и програми/проекти.

 

 

Отвореният характер на СТРАТЕГИЯТА е предпоставка за преразглеждане, изменение, обогатяване и актуализиране на целите, задачите, средствата, залегнали в нея съобразно динамиката на променящия се образователен процес.

 

Напиши коментар